İSKİLİP' E GEZİ TURU
Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

İSKİLİP' E GEZİ TURU

13 Kasım 2019 - 15:23

 


İSKİLİP’E GEZİ TURU

Ankara’dan İskilip’e tur düzenlenmişti. Tura katılanların yarısı İskilipli, yarısı yabancı kimselerdi. İskilip’i merak etmişlerdi. Değişik yer görmek, lezzetler tatmak amacı ile İskilip’e geldiler.

Programlarında; tarihi yerleri, şekercileri, leblebiciyi, greyderi, Sakarya Mahallesi Pazarını gezmek vardı. Geziye katılanlar, bazı detayların dışında geziden memnun kaldıklarını bildirdiler.

İskilip’in kalkınabilmesi için, turizm en önemli faktördür. İskilipliler üretecek, İskilip’e gelenler tüketecektir. Bu arada Beypazarı örneğini biraz açalım. Oraya gittiğinizde, dükkân sahipleri sizi güler yüzle karşılıyorlar. Satmak istediklerinden, size ikram ediyorlar. Almanız önemli değil, bilgi edinin tadın diyorlar.

Bizim İskilip esnafının ’da bu seviyelere gelmesi lazım. Dükkanına gelene” beş kuruş ikram etmem. Fiyatı ne ise ondan alırsınız.” Demesi doğru değil. (Maalesef dükkanın birinde böyle demişler.) Bazı şehirlere böyle kalabalık gurup gittiğinde, sattıkları malın fiyatından indirim yapıyorlar. 

Ben geçen hafta Nevşehir – Kozaklı ’da idim. Kaldığımız otelden bir kısım insan, pazara gezmeye gitmişlerdi. Pazarcılar fiyatlarından indirim yapmışlar. Öyle olunca’ da alışveriş yapmak istemeyende, alışveriş yapmış.

Bazı işyerlerinde aradıkları malı bulamamışlar. İmalatını yapamadıklarını söylemişler. Üretmeden neyi satacağız? İskilip’e nerden para gelecek?

Dolma konusun’ da itinalı olmalıyız. Dolmaya tereyağı yerine, zeytinyağı konulduğunu. Ucuza mal olsun diye, kalitesiz et kullanıldığı söyleniyor.
Soğan kavurma sırasında, siyahlaşan soğanın üzerine pirinç konulduğunda, dolma siyahlaşıyor. Dolma siyah olmaz. Açık sarı renkte olur. Bu konuya önem verilmiyor. Sofralardan üzüm hoşafı’ da kalkmış. Sofraya yalnız ayran ile, sirkeli ayran geliyor. Bütün bunların denetim altına alınıp, düzenleme yapılmasında yarar var.

Tur ile gezmeye gelenlerin gezip görecekleri yerlerinde, temiz ve düzenli olmasında yarar var. Tura katılanlar, gezilen yerlerin temiz olmadığından şikâyet ettiler.  Turizm diyorsak, temizlik ve temiz olması şart. Görevlendirilecek temizlik görevlilerinin, özellikle buraları ve parkı temiz tutmaları gerekir. 

Kaymakamımız ve belediye başkanımızın, bu konuyu gündeme alması ve esnaf temsilcileri ile bu konuyu görüşmeleri, esnafı bilinçlendirmeleri gerekiyor. İskilip esnafımızın ’da Beypazarı esnafı seviyesine gelmesi, daha ileri gitmesi gerekiyor. Bu işe inanarak başlarsak, her şeyin daha iyi olacağını umuyorum.

İskilip dışında bulunan hemşerilerimizde, üzerine düşeni yapacaktır. Aman ha gayret, biraz daha gayret. İsteyelim ve yapalım.

Mustafa Yolcu- 13.11.2019
 

Bu yazı 762 defa okunmuştur .

Son Yazılar