EYÜP ERİŞ- İSKİLİP LİSESİ 7
Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

EYÜP ERİŞ- İSKİLİP LİSESİ 7

02 Aralık 2020 - 21:25

 

 EYÜP ERİŞ: İSKİLİP LİSESİ 7

Lise Müdürlüğüne Kemal Ceylan’dan sonra, Yalçın Turanalp geldi.

Başlangıçta iyi bir izlenim bıraktı, yaklaşımları sıcak ve arkadaşça idi. Tüm öğretmenlerle birlikte piknik yapıp eğlendiğimiz etkinliklere ve hafta sonları Fuat Bey, Oktay Bey ve benle birlikte gittiğimiz Elmabeli gezilerimize de katılırdı. Bizim grup çalışkan, üretken, disiplinli, öğrencinin saygı duyduğu öğretmenlerden oluşuyordu. Belki bu yüzden bizim farkındalığımızı gördü.

Daha sonraki yıllarda ise, İskilipli birkaç öğretmenin etkisine girdi. Kendilerini yerli egemen gibi gösterip, ağırlık koyan bu grup isteklerini yaptırmaya başladılar. Bu anlayış birlikteliği bozdu. Gerçi aynı durum Kemal Ceylan döneminde de kendini göstermiş, müdür yardımcılığı konusunda istemleri karşılık bulmuştu.

Bu ikilem, ayrışma ve Yalçın müdürün inisiyatif kaybetmesi, benim başıma gelen örnekle nereye ulaştığına bakar mısınız?

Birçok öğretmene teşekkür yazan Yalçın müdür, beni es geçmişti. Yani ben görevini hakkıyla yapmakta, başarılı olduğuma inanmanın ötesinde ek görevler almış ve okul pansiyonunu da idare ediyordum. Her gün 7/24 derler ya öğrencilerle, iaşeleriyle, yatıp kalkmalarıyla, etütleriyle, disiplin işleriyle bizzat uğraşıyordum. Elbette bunları kuru bir teşekkür veya aferin için yapmıyordum. O yüzden önemsemedim. Fakat Fuat Bey kardeşim, yanıma gelip sordu. Falanca öğretmen, filanca öğretmen görevinin dışında ne marifet göstermiş ne olağanüstü emek harcamış da teşekküre layık görülüyorlar ’da; seni her şey ortadayken es geçiyorlar diyerek koluma girdi ve müdür odasına götürdü. Müdür bey dedi. Arkadaşımız kaç dalda gönüllü çalışıyor. Özveri ile katkı ve emek veriyor ’da ona niye teşekkür verilmiyor?

Yalçın müdür, “o benim takdirim, lütfen ona ben karar vereyim.” deyince; “O zaman bana verdiğiniz teşekkür nameyi ben de, yırtıp iade ediyorum.” dedi ve çekip çıktık.

Böyle bir adamdı Fuat Peker hocam ve böyle bir müdürdü Yalçın Turanalp.

1973 yazı benim tayinim, Balıkesir İmam Hatip Lisesi’ne çıktı. Fuat bey de aynı yıl askerlik başvurusunda bulundu.

Hani bizden sonra süt liman olsun isterdik. Ama arkamızdan Yalçın müdür de tayinini istemek zorunda kaldı.

Nice zaman sonra, bilmem artık nedamet mi, yoksa hanımı çok aklı selim biriydi onun etkisi mi? Balıkesir’e bizi ziyarete geldiler.

Hoş geldin, sefa geldin.

Kendimizi övmüş gibi olduysak Fuat beyi bilirsiniz. Yok çok mülayim gibi görünmeyi tercih etsek, bu kez gerçek seçilmeyecekti.

Karar verici sizsiniz.

DERLEYEN- MUSTAFA YOLCU

2.12.2020

Bu yazı 2780 defa okunmuştur .

Son Yazılar