Yapın İskilip-Tosya Yolunu Kavuşsun Çorum Havaalanına
Fehmi Yağlı

Fehmi Yağlı

Yapın İskilip-Tosya Yolunu Kavuşsun Çorum Havaalanına

30 Ocak 2018 - 00:21

         Ülkemiz adı konulmamış bir savaşın içerisindedir. Üstelik bu savaş ortadoğu bataklığında şu sıralar dünyanın jandarmalığını yapmakta olan süper güç Amerika’ya karşı verilmektedir. Böyle zor bir ortamda Muhterem Cumhurbaşkanımız Partisinin altıncı olağan kongresini yapmak için hafta sonu Çorumdaydı.

         Çorum halkı ilk gün ki heyacanla; mevsim kış, hava soğuk olmasına rağmen sıradan bir salon kongresini mitinge dönüştürmesi Mehmet Karadağ’ın il başkanlığını sorgulamaya hazırlanan çevrelerin elini boşa çıkarmıştır. Yine buna rağmen Akparti sayesinde yıldırım hızıyla servetlerine servet katan betoncu ağızlar sosyal medyadan yıpratma sinyallerini vermeye başladılar.

         Neyse esas benim konum Çorum havaalanı meselesi. Biliyorsunuz havalanı meselesi Çorum gündeminden son yıllarda hiç düşmüyor. Çorum’a yarım saatlik mesafede bulunan Merzifon havaalanının yakınlığı da vazgeçirmiyor bazı kesimleri bu talepten. Hatırlarsanız Merzifon havaalanı askeri bir havaalanı idi. Sivil havacılığa kapalıydı. O zamanlar banka kredileriyle zar zor ayakta durmaya çalışan malum şahsın, bulunduğu siyasi konumu ve kariyerini kullanarak özel okul ve dersaneler açıp yıldırım hızıyla servetine servet katma peşinde iken garibim Agah Kafkas henüz askeri vesayetin devletin üzerinde hüküm sürdüğü zor yıllarda bu havalanının sivil havacılığa açılmasını sağlayan yerel baş siyasi aktör olarak zikredemeden geçemem. Çünkü o yıllarda işin mutfağında yer alanlardan birisi olarak yazıyorum bu tespitimi. O gün bugündür bu askeri havaalanı Çoruma hizmet vermektedir. Hizmet vermeye de devam edeceğe benzemektedir. Çünkü yeni bir güzergah çalışması ile Çorum’un havaalanına olan mesafesinin yarım saate düşürülecek olması Devletimizin büyükleri tarafından da benimsenmiş olması ortadadır.

         Çorum Akparti  içerisinde parti içi mücadelede kişilerin Çorum halkı nezdinde birbirlerini yıpratmak isteyenlerin en güzel argümanı olmaya devam edeceğe benzemektedir.

         Aslında Çorum havaalanı imkanını; İstanbul geçiş güzergahını Rahmetli Özal döneminde İskilip üzerinden değil de Osmancık üzerinden geçişine karar vermesiyle kaybetti. Çorum merkez olarak İstanbul yol geçişinin verdiği cazibeyi kaybetmesi  Çorumun kalkınmasını da durdurmuştur. Halbuki ANAP döneminde Çorum siyasetçileri İstanbul yol güzergahını Osmancık üzerinden değil de hali hazır proje olan İskilip-Tosya yolu üzerinden yapmış olsaydı Çorum İstanbul yoluna problemli olan Kırkdilim tali yoldan değil doğrudan kendi şehir merkezinden geçiş sağlanmış olacaktı. Dolayısıyla o günden bu güne Çorum nüfusuyla, ekonomisiyle bugünkünden en az iki kat daha büyümeyi gerçekleştirmiş olacak haliyle havaalanı falan da çoktan yapılmış olacaktı.

         Elbette geçmişte ki kayıplara hayıflanmanın bugüne somut bir faydası yoktur ancak ders alınması gerekmektedir.

         Bence hala bu fırsat kaçmış değildir. Hiç olmazsa şu problemli Kırkdilim tali yola verilen değer kadar İskilip-Tosya yoluna da verilse inanın Çorum tekrar eski yol cazibesine kavuşur. Çünkü İskilip-Tosya yolu yapıldığında İstanbul yoluna bağlantı daha kestirme olacağı için bu yol diğer yola göre tercih edilecektir. Bu durum da Çorum merkez üzerinden geçiş güzergahı sağlanacağından Çorum çok hızlı bir ekonomik ve nüfus artışını yakalayacaktır. İddiam odur ki İskilip-Tosya yolu yapılarak İstanbul yol güzergahı Çorum merkez çevre yolundan geçişi sağlansın  üç yıla kalmaz Merzifon havaalanı Çorum şehir içerisinde kaldığı gibi durağan halde ki Çorum ekonomisi de Ülke genel ortalamanın üzerine çıkar.

         İskilip-Tosya yolunun bir an önce yapılması ve harekete geçirilmesi için siyasilerin sahip çıkmasını sağlamak adına Çorumlu her vatandaşa görev düşmektedir. Çünkü Çorumlunun istikbaliyle doğrudan ilgili bir husustur.

Bu yazı 4357 defa okunmuştur .

Son Yazılar