Seçim sonrası
Ahmet Hamdi Ertekin

Ahmet Hamdi Ertekin

YİVLİK

Seçim sonrası

15 Aralık 1987 - 20:28

Milletvekili seçimlerinin Türkiye genelinde tam bir olgunluk havası içinde geçtiğinde herkesin ittifakı vardır. Bu durum milletimizin olgunluğunun en açık kanıtıdır. Artık milletimiz kargaşadan iyice bıkmış, usanmıştır. Faydasız sloganlardan, aldatmaca ve şamatalardan nefret etmektedir. Aziz milletimizin aradığı huzur ve güvendir. Oyları ile bu isteğini ispata çalışmıştır.

Milletimiz ne yapacağını çok iyi bilmekte, tercihini en isabetli şekilde yapmaktadır. Rey’ini boşa harcamaktan çekinmekte ,boş vaatlere, gerçekleşmeyecek hayallere aldanmamaktadır.

Halkımız, basiretsiz politikacılardan daha iyi uzağı görebilmekte, bu ortamda aradığını bulmanın imkânsızlığını bilerek mevcutların içinden düşünce yapısına en uygun olanını seçmekte, oyunu o yönde kullanmaktadır. Bu seçimlerde oy kullanmanın mecbur olması, seçime katılma oranını yükseltmiş, neme lazımlığı kaldırmıştır. Böylece seçme hakkının önemini kavrayamayan bazı seçmenlere görevlerini öğretmiştir.

Seçimlerin kavgasız, gürültüsüz geçmesi de çok ilginçtir. Demek ki milletimiz olgunlukta çağ atlama noktasına ulamış, kargaşa içinde çalkalanan İslam âlemine bu yönde de örnek olabilecek dereceye yükselmiştir. Seçim dedikoduları henüz bitmemiştir. Belki daha aylarca bitmeyecektir.

 Seçimlerin adil olup olmadığı ,Türkiye barajları, çevre barajları ,şartların eşitsizliği gibi konular üzerinde daha çok şeyler söylenecektir.

Seçimlerden hemen sonra gelen zamlar şaşırtıcı olmuştur. Zamla rın geleceğini herkes biliyordu. Fakat böyle acil olacağı tahmin edilemiyordu. Halkımız bu acil zamlardan tedirgin olmuş, hoşnutsuzluk alametleri belirmiştir.

Bu seçimlerin şirin ilçemiz yönünden apayrı bir değeri vardır. Memleketimizin iki kıymetli evladı Sayın Mustafa Namlı ile Sayın Necat Salur, menşei, değer açıları farklı iki ayrı partiden kontenjan adayı olarak seçime katılmışlar, seviyeli bir kampanya yürütmüşlerdir. Aralarında iddialı ve çekişmeli bir yarış başlamış, tabi ki yarışı kuvvetli olan taraf kazanmıştır. Kaybeden tarafın kazananı tebrik edişi, seçim olgunluğunun bir başka tezahürüdür.

Gelecek için büyük ümitler vadeden Sayın Mustafa Namlı’dan İskilip hayrına çok şeyler beklenmektedir. Seçmenlerin özel işlerinin takibi yanında, memleket çapında gözle görülür büyük hizmetler vermesi ümit edilmektedir. Seçmenin böyle ümit var olmaya yerden göğe kadar hakkı vardır. Çünkü şimdiye kadar garip ilçemize hiçbir ciddi devlet yatırımı girmemiştir. İlçemiz Çorum’un birinci ilçesi durumunda iken şimdi Sungurlu, Alaca ve Osmancıktan sonra 4.sıraya itilmiştir.

Artık yeni kurulacak hükümetten sayın milletvekilimiz vasıtasıyla bir şeyler beklemek elbette seçmenimizin en tabi hakkıdır. Çünkü halkımız büyük çoğunlukla reyini bu yönde kullanmış, temiz oylarının ses getireceği ümidine kapılma hakkını kazanmıştır.

İskilip’in en büyük derdi işsizliktir. İskilip’te geçerli ve sürekli iş sahaları açmak yönünde gayret sarf etmesi milletvekilimizin en başta gelen görevi olmalıdır. Bu temin edilebildiği zaman halkımız aradığını bulmuş olacak, talihsiz İskilip’imizin gülmeyen yüzü gülecektir.

 Milletvekili hizmet bekleyen milletin vekilidir. Bu işe talip olan kimse hizmet için bu işe girdiğini bilmeli, kendisini milletin işine ve hizmetine adamalıdır. Dünyada her şey geçicidir, kalıcı olan kişinin eseridir. Merhum Osman Kalfa Hocamız: ”Kişiyi andıracak eseridir, eseri olmayanın yerine yeller eseri “ derdi.

Seçimin memleketimiz, milletimiz hakkında hayırlı olmasını diler, seçilen milletvekillerimizi tebrik eder, hayırlı hizmetlere vesile olmalarını Yüce Mevla’dan temenni ve niyaz ederim.

(Yivlik Köşesi) 15 Aralık 1987 / Yıl: 1 / Sayı: 7

Bu yazı 3307 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar