Ulaştepe ve Dabakhane mahalleleri kentsel dönüşüme girdi

Ulaştepe ve Dabakhane mahalleleri kentsel dönüşüme girdi

İskilip Belediyesinin Ulaştepe ve Dabakhane mahalleleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı başvuru geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı onayladı.

30 Eylül 2017 - 08:31 - Güncelleme: 05 Ekim 2017 - 20:40

İskilip  Belediyesinin Ulaştepe ve Dabakhane mahalleleri içinyaptığı  kentsel dönüşüm başvuru resmî gazetede yayınlandı. Bu ne demek ayrıntıları yazacağız ama Ulaştepede  ve Dabakhane mahallelerinde 8,5 hektarda imar yeniden çizilecek, düşük faizli kredi alınacak, TOKİ girebilir. Demirciler çarşısından itibaren apartmanlaşma başlayabilir.

Kentsel dönüşümün amaçlarından ve dolayısı ile meydana getirdiği faydalardan bahsedelim. Kentsel dönüşüm projesi, kentin dokusunu bozan ve risk teşkil eden yapıların yıkılarak, yerine yeni deprem yönetmeliğine uygun olacak şekilde daha sağlam binalar yapılmasını amaçlıyor. Böylelikle, kentte risk taşıyan yapılarda ikamet eden kimselerin can ve mal güvenliği sağlanmış oluyor.

Kentsel dönüşüme katılan yapıların da kazandığı bazı avantajlar bulunuyor. Bunlar arasında inşaatlar için belediye harçlarından muafiyetlik; noter masraflarından muafiyetlik ve tapu harçlarından muafiyetlik yer alıyor.

Avantaj olarak değerlendirilen bir diğer durum ise, daire ve iş yeri satışındaki KDV oranının yüzde 1 olması.

Arsa sahiplerini büyük kar bekliyor

Kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen alanda yeri olanlar arsasını kat karşılığı müteahhide verirse ve yeri iyiyse %50-60 oranında daire isteyebilecek.  Binasını kendi yapmak isteyenler sıfır faizle kredi alabilecek. Yani müteahhite gerek olmadan kendi binanı kendin devletten faizsiz kredi alarak yapabilecek istersen fazla daireleri kendin satıp kredi borcunu ödeyebileceksin. 

 

2017/09/2002229.jpg
2017/09/5431955.jpg
2017/09/7541392.jpg
Bu haber 11922 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Konyadan
  4 yıl önce
  Konya Karatay belediyesini inceleyin 20 yi aşkın topluyorum yaptı kentsel dönüşüm ile ancak iskilip in merkezini dağıtıp yığıntıyı Meydan mahallesinden degil tüm ilçeye yaymalı. Ferdi akraba korumadan geleceğin iskilipini kurmak için çalışmak gerek. Meydana Ulaştepiyi çalışıp Sakarya Mutfaklar unutulmamalı.
 • Recep duman
  4 yıl önce
  Ne olacak simdi kendi evimizi yiktiracaz yerine ev yapacaklar bide yaptiklari eve para verecez..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı