İskilip’in altından geçen tünel bulundu

İskilip'in altından geçen tünel bulundu

Yıllardır İskilip'in altından tüneller geçtiği ama kapatıldığı konuşuluyordu. Bugün çevre düzenlemesi için İskilip Belediyesine ait iş makineleri çalışırken tünel açığa çıktı.

11 Aralık 2017 - 21:47 - Güncelleme: 12 Aralık 2017 - 00:08

İskilip'le ilgili şöyle bir hikaye vardı. İskilip göldü ve insanlar kalede yaşıyordu. İskilip'in 3 km güneyine ve 3 km kuzeyine açılan yer altı tünelleri vardı. İnsanlar şifa merkezi Eskülap'a yer altı galerilerinden geçerek kaleye ulaşıyor oradan sallarla tedavi olmak için Asklepios (Sağlık İlahı)'un yaşadığı Yivlik tepesine ulaşıyordu. Asklepios o günden beri çıkmakta olan ve şifalı su olarak bilinen Yivlik suyu ile bir haftalık tedavi programı uyguluyordu. İşte Kale'den inen basamaklara ulaşan tünellerden birisi bulundu. Eskiden büyüklerimizin anlattığı yer altı tüneller zincirinin birisi tam da bildiğimiz yerden ortaya çıktı.
Belediyeye ait kepçe çalışırken birden gömülmeye başladı. Operatör kepçeyi geri alınca tünel girişi açığa çıktı. Belediye Başkanına haber veren ilgililer geçici olarak tünelin ağzını kapattılar. Ankara'da bulunan Belediye Başkanı Recep Çatma'nın yarın konuyu uzmanlarla ele alınacağı ifade ediliyor.

İSKİLİP'İ İHYA EDECEK TURİZM YATIRIMI YAPILABİLİR

Tünel konuşulduğu ve tahmin edildiği gibi çıkarsa kültür bakanlığı ve hitit üniversitesi çalışmalara başlar. Milyonlarca TL'nin harcanacağı bir çalışmaya girilebilir. Arkasındanda ciddi bir turizm hareketi kendiliğinden gelir. Bölgemizin en eski yerleşim yeri İskilip ve Amasya. Hattuşa’dan daha eski tarihi sahip İskilip’te başka  neler gün yüzüne çıkacak hep birlikte göreceğiz.

TÜNELLERDEN BİRİSİ KALEYE KADAR ÇIKIYOR

Tarihi 3 bin öncesine dayanan İskilip'in tünelleriyle ilgili en çok konuşulan iddia ise tünellerden birisinin kalenin zirvesine kadar çıkması. Kalenin tepe noktasında daha önce beton ile kapatılmış olan büyük delikten taş atıldığında sesin çok derinlerden geldiği söyleniyordu. İskilipliler güvenlik için kapatılan tünellerin yeniden açılarak turizme açılmasını bekliyorlar.

2017/12/2017-12-11-22-03-33.jpg
Bu haber 28936 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İSMAİL Z
  6 yıl önce
  SAFRANBOLUDAN DAHA ESKİ VE DAHA GÜZEL MEMLEKETEİMİ SAÇMA SAPAN İMAR PLANLARI VE BİNALARLA MAHVEDEN TÜM SİYASİLERE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM TURİZM İÇİN VAZGEÇİLMEZ YERLERDEN BİRİ OLABİLECEK İKEN UCUBE BİNALAR TOPLULUĞU HALİNE GETİRİLMİŞ MEMLEKETİM SON OLARAK ULAŞTEPE MAHELLESİ DE İMARA AÇILMIŞ SAOLSUN ORDAHKİ TARİHİ BİNALARI RESTORE EDİP BUTİK OTELLER VS ÇARŞI YAPACAĞINIZA ANCA ÇOK KATLI BİNALAR YAPIN VİZYONSUZ VE CEBİNİ DÜŞÜNEN SİYASİLER OLDUKTAN SONRA BİR ADIM İLERİ GİDEMEYİZ
 • Mehmet Atıf Şahinbaş
  6 yıl önce
  Doğup büyüdüğüm bu yeşil cennet köşesinin böylesi tarihi bir güzellikle taclanması bizleri ziyadesiyle memnun etti. MâşâAllâh.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehri İskilip Cemiyeti tarihi semercilerarastasını restore ediyor
Şehri İskilip Cemiyeti tarihi semercilerarastasını restore ediyor
İskilip OSB'ye kimse inanmıyordu, şimdi yatırımcı talepleri artıyor
İskilip OSB'ye kimse inanmıyordu, şimdi yatırımcı talepleri...