İskilip'in altından geçen tünel bulundu

Yıllardır İskilip'in altından tüneller geçtiği ama kapatıldığı konuşuluyordu. Bugün çevre düzenlemesi için İskilip Belediyesine ait iş makineleri çalışırken tünel açığa çıktı.


İskilip'in altından geçen tünel bulundu

İskilip'le ilgili şöyle bir hikaye vardı. İskilip göldü ve insanlar kalede yaşıyordu. İskilip'in 3 km güneyine ve 3 km kuzeyine açılan yer altı tünelleri vardı. İnsanlar şifa merkezi Eskülap'a yer altı galerilerinden geçerek kaleye ulaşıyor oradan sallarla tedavi olmak için Asklepios (Sağlık İlahı)'un yaşadığı Yivlik tepesine ulaşıyordu. Asklepios o günden beri çıkmakta olan ve şifalı su olarak bilinen Yivlik suyu ile bir haftalık tedavi programı uyguluyordu. İşte Kale'den inen basamaklara ulaşan tünellerden birisi bulundu. Eskiden büyüklerimizin anlattığı yer altı tüneller zincirinin birisi tam da bildiğimiz yerden ortaya çıktı.
Belediyeye ait kepçe çalışırken birden gömülmeye başladı. Operatör kepçeyi geri alınca tünel girişi açığa çıktı. Belediye Başkanına haber veren ilgililer geçici olarak tünelin ağzını kapattılar. Ankara'da bulunan Belediye Başkanı Recep Çatma'nın yarın konuyu uzmanlarla ele alınacağı ifade ediliyor.

İSKİLİP'İ İHYA EDECEK TURİZM YATIRIMI YAPILABİLİR

Tünel konuşulduğu ve tahmin edildiği gibi çıkarsa kültür bakanlığı ve hitit üniversitesi çalışmalara başlar. Milyonlarca TL'nin harcanacağı bir çalışmaya girilebilir. Arkasındanda ciddi bir turizm hareketi kendiliğinden gelir. Bölgemizin en eski yerleşim yeri İskilip ve Amasya. Hattuşa’dan daha eski tarihi sahip İskilip’te başka  neler gün yüzüne çıkacak hep birlikte göreceğiz.

TÜNELLERDEN BİRİSİ KALEYE KADAR ÇIKIYOR

Tarihi 3 bin öncesine dayanan İskilip'in tünelleriyle ilgili en çok konuşulan iddia ise tünellerden birisinin kalenin zirvesine kadar çıkması. Kalenin tepe noktasında daha önce beton ile kapatılmış olan büyük delikten taş atıldığında sesin çok derinlerden geldiği söyleniyordu. İskilipliler güvenlik için kapatılan tünellerin yeniden açılarak turizme açılmasını bekliyorlar.