Bolu’da İskilip sempozyumu yapıldı

Bolu'da İskilip sempozyumu yapıldı

İSKİLİPLİ ALİMLER SEMPOZYUMU, Bolu Çor-Der, Bolu Belediyesi ve İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ile 30 Mart 2018 Cuma Günü saat 14:30 – 19:00 arasında gerçekleştirildi.

01 Nisan 2018 - 17:29 - Güncelleme: 04 Nisan 2018 - 17:43

Öğle saatlerinde, Sağlık Mahallesi’nde bulunan BOLU ÇORDER’in Yeni Dernek Binasında, yaklaşık 1000 kişiye, İSKİLİP TÖREN YEMEĞİ olan DOLMA ikramıyla başlayan programa, Bolu Valisi Aydın Baruş, İskilip’in Yetiştirdiği Valiler; Orhan ÖZTÜRK, Bekir DINKIRCI, Bolu Milletvekili Tanju ÖZCAN, Belediye Başkan Vekili Kazım KONAK, Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti, CHP, SP ve İyi Parti İl ve Merkez İlçe başkanları, MÜSİAD Başkanı Abdullah ABAT, ENSAR Vakfı Başkanı Mustafa YÜNLÜOĞLU, Esnaf Odası Başkanı Mustafa YOLTAŞ, Sağlık il Müdürü Yard. Doç M. Emin DEMİRKOL, KYK Müdürü Şerafettin ÇİLKARA, Gıda Tarım İl Müdürü İzzet MURAT, MYO Müdürü Doç. Dr. Hasan LÖK ve diğer Daire Müdürleri yanında halkın yoğun katılımı gözlendi. İSKİLİP damadı Prof. Dr. Mustafa AŞKAR’ın yemek duasında ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurgu yapılması katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Saat 14:30’da AİBÜ Mavi Salonda başlayan program ise izleyiciler tarafından, içeriği açısından oldukça doyurucu bulundu. 

İki oturum halinde yapılan sempozyumda; BOLU ÇORDER Başkanı Fikret KISAR’ın açılış konuşmasının ardından, Bolu Belediye Başkan Yrd. İhsan AĞCAN ve AİBÜ Rektör Yrd. Vahidettin ÇİFTÇİ söz aldı. Oturum başkanlığını, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman MOLLA İBRAHİMOĞLU’nun yaptığı sempozyumda konusunda birbirinden değerli öğretim üyeleri sunumlarını gerçekleştirdiler.

ALİ KUŞÇU ve İLMİ - Prof Dr. Recep KAYMAKCAN

ŞEYH MUHİDDİN İSKİLİBİ - Prof Dr. Mustafa AŞKAR

AKŞEMSEDDİN ve İSKİLİP - Doç. Dr. Muhammed Ali YILDIZ

ŞEYHÜLİSLAM EBUSUUD İSKİLİBİ ve TEFSİRİ - Doç. Dr. Hasan Fehmi ULUS

AKŞEMSEDDİNZADE NURULHÜDA EFENDİ - Doç. Dr. Said Nuri GÜNDÜZ

MUSTAFA SUNULLAH İSKİLİBİ - Prof. Dr. Yaşar AKBIYIK

YEDİSEKİZ HASAN PAŞA ve HAYATI - Doç. Dr. Zübeyir BULUT

İSKİLİPLİ MUHAMMED NURİ HAYATI ve ESERLERİ – Doç. Dr. Mehmet Faruk ÇİFTÇİ

ATIF HOCA ve İSKİLİP - Dr. Mehmet SILAY (22. Dönem Milletvekili)

HOCAM Prof. MÜCTEBA UĞUR ve İSKİLİP - Prof. Dr. Bünyamin ERUL

Sunum yapan katılımcıların çoğunluğu Çorum, İskilip ve İskiliple akrabalık ilişkisine sahip,

İskilip sevdalısı kişilerden oluştuğu, tüm sempozyum içeriğinin Bolu Belediyesi tarafından kitaplaştırılacağı bildirildi.

Program hakkında Görüşlerini aldığımız BOLU ÇORDER Başkanı Fikret Kısar;

“ Bizim, Bolu ile akrabalığımız, Akşemseddin Hazretlerine dayanır. Mübarek “önüm evlik, sonum Göynük” demiş ve evladı NurulHüda’yı İskilip’e emanet bırakmış olup İSKİLİP’in Evlik Köyünde metfundur.

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın ihtişamlı Şeyhülislamı Ebussuud Efendi’nin babası,

Şeyh Muhiddin Yavsi, II. Beyazıd’ın şeyhi olup, Hünkar Şeyhi diye anılır. Ebussuud Efendi’nin annesi Sultan Hatun, Ali Kuşçu’nun kızı olup her ikisi de İskilip’te metfundur. Hukukçu olan Ebussuud Efendinin aynı zamanda 12 Ciltlik Tefsiri de bulunmaktadır.

4 Padişaha Şehsülislamlık yapan, sözünü çekinmeden söyleyen, 3 sefer gidip 4 sefer gelen, vazgeçilmez şeyhülislam Sunullah Efendi, Ali Kuşçu’nun yeğenidir. Hemşehrimiz, rüşvete, devşirme vezir ve paşalara karşı çıkmış, genç padişah I. Ahmed’e adeta kafa tutmuştur. “Sunullah Efendi’nin söyledikleri tutulsa idi Osmanlı duraklamaya girmezdi” bile denilmektdir.

Arapzade Muhammed Nuri Efendi, 1800’lü yıllarda müderrislik ve müftülük yapmış, ilmiye sınıfının önderlerinden olup çok değerli eserleri mevcuttur. Yaşadığı dönemde, 49 Köy ve Mahalle, 3.315 Hane ve 11.920 nufüsa sahip İskilip’te 11 Medrese ve çok sayıda müderris bulunmakta idi. Aynı dönemde Kastamonu’da 16, Bolu’da 13, Göynükte 4, Bartın’da 1, Tokatta 3 medrese bulunmaktaydı.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde 1684 yılları İskilip’i için “ ilm ve hilm beldesi” ifadesini kullanıp, “Uleması gayet kesret olmak üzere her camide medrese ve müderrisi olup, 300 adet Hafız-ı Kuranı vardır” der.

Muhammed Nuri’nin oğlu Emin Efendi, önce müfettişlik sonrasında müftülük yapmış olup, Peygamber Efendimizi övdüğü 88 Sayfalık kasidesi ve 45 sayfalık Mahkeme Adabı, Kadılar ve Zabit Katiplerine yönelik eseriyle tanınır. Emin Efendi’nin büyük oğlu Osman Nuri, babasının medresesinde müderrislikten sonra 1893 yılında İskilip, Kurucu Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Mehmet Atıf Efendi’ye gelince, ilk tahsilini İskilip Rüştiyesi’nde ve Cacabey Medresesinde yaptıktan sonra ilim tahsili için, babasına rağmen İstanbul’a gitmiş, Fatih müderrisi olmuş, dönemin İlahiyat Fakültesini bitirmiş, Kabataş Lisesinde Arapça Öğretmenliği yapmış ve şimdiki YÖK Başkanlığı diyebileceğimiz Darülfunun’un başına geçmiştir.

Sempozyumumuza konu olan tüm bu isimler, hiçbir zaman vatanseverlikten vazgeçmemiş, ilmini milletine adamış değerlerdir. Elinde müsbet bilgi ve belgesi, medeni cesareti olmayan, kabaca klavye kahramanları diyebileceğimiz bir takım şahısların, herkese açık olan sempozyuma gelip konunun uzmanlarıyla tartışmak yerine iftiraya sarılmalarına en güzel cevabı programın içeriğiyle verildiğini düşünüyor ve diyoruz ki; bu programa gerek konuşmacı, gerekse izleyici olarak gelen herkes, emin olun, en az sizler kadar ve hatta sizden daha fazla vatanseverdir.

Son olarak, bu programın gerçekleşmesinde payı olan, salon temini ve akademik desteği sağlayan Rektörümüz Sn. Mustafa Ali ŞARLI’ya, tanıtım ve organizasyon desteği için Bolu Belediye Başkanı Sn. Alaattin YILMAZ’a, ve tüm emeği geçenlere, Bolu’da yaşayan 15 bin Çorumlu adına Teşekkür ederiz.

Bu vesileyle üniversitemizi ve daha bir çok kurumu bizlere kazandıran, büyük hayırsever İzzet Baysal’ı, geçmişten günümüze tüm şehit ve gazilerimizi ve özellikle AFRİN kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

                                                                                              

2018/04/2018-04-04-17-42-19.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-21.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-24.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-25.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-27.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-27_1.jpg
2018/04/2018-04-04-17-42-30.jpg
Bu haber 5086 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı