Türksat 6A - 5G 2019’da tamamlanacak

Türksat 6A - 5G 2019'da tamamlanacak

Dünya uydu ve uzay teknolojileri sektörünün devlerini ağırlayan 2'nci Global Satshow, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen etkinlik Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Fuarın açılış programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Eski Bakan ve Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Vecdi Gönül, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ile yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda davetli katıldı

30 Kasım 2016 - 11:36

. Türksat'ın sponsorluğunda “Global ve Bölgesel Uydu Operatörleri Arasında Gelecek İşbirlikleri” başlığıyla düzenlenen fuarda, uydu sektörünün geleceğine dair yatırım planları ve sektörün geleceği değerlendirildi. Program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

TÜRKSAT 6A 2019'DA TAMAMLANACAK

Programda bir konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milli Projeler arasında yer alan Türksat 6A'nın 2019 yılında tamamlanacağını söyledi. Bakan Özlü, “TÜBİTAK uzay liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A projemiz de başladı. Türksat 6A'yı inşallah 2019'da tamamlayacağız. Yine İMECE Gözlem Uydu Sistemleri projemizle, yüksek çözünürlüklü gözlem yeteneğimiz, hem sivil hem de askeri anlamda ciddi bir gelişme gösterecektir. Artık uzayda bir uydumuz olmayacak, bir uydu filomuz olacak. TÜBİTAK UZAY'ın hedefi, 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmaktır. Milli yer istasyonumuzu geliştirmek de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

5 G'YE ODAKLANDIK

Teknoloji kullanımının her geçen gün gelişmeye bağlı olarak artış gösterdiğine vurgu yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “İnsanlık olarak, şu anda 5G teknolojisiyle ilgili çalışmalara yoğunlaşmış durumdayız. Bazı kaynaklarda, 'eğer 5G doğru inşa edilirse, 6G'ye ihtiyaç olmayacak' gibi ifadelere rastlıyorum. Açıkçası ben, bu tür öngörülere pak fazla itibar etmiyorum. Bu tür ifadeler, bana, geçmişte bisikleti veya radyoyu, teknolojinin ulaşabileceği zirve olarak nitelendirenleri hatırlatıyor” dedi.

Bu haber 4905 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün