TBMM Başkanlığı için Naci Bostancı’nın adı geçiyor

TBMM Başkanlığı için Naci Bostancı'nın adı geçiyor

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın bugün istifa etmesi bekleniyor. Yıldırım’ın istifası sonrası yerine seçilecek isim merak edilirken, hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Bostancı ismi öne çıkıyor.

19 Şubat 2019 - 14:54 - Güncelleme: 27 Şubat 2019 - 01:02


AK Parti’nin İstanbul Belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifası ve siyasi partilerin belediye başkanı ve belediye meclis üyeliklerini belirlemesi için son haftaya girildi.
AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, 18 Şubat’ta Meclis Başkanlığı görevinden istifa edeceğini açıklamıştı.
Yıldırım’ın istifa dilekçesinin Meclis Başkanlığına sunulmasının ardından salı günü yapılacak TBMM Genel Kurulu’nda bu dilekçe okunacak.
TBMM İçtüzüğü uyarınca, Meclis Başkanı adayları, Meclis üyeleri içinden, TBMM Başkanı’nın istifası sonrasında Genel Kurulun toplandığı günden itibaren 5 gün içerisinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. TBMM Başkanlığı için adaylık başvurularının sona erdiği günün ertesinde Genel Kurul, Başkan seçimi için toplanacak.
YENİ MECLİS BAŞKANI NE ZAMAN SEÇİLECEK
Planlanan takvime göre, 24 Şubat Pazar günü yeni TBMM Başkanı’nı seçilecek.
Gizli oyla yapılacak seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilecek.
SEÇİME KADAR MHP’Lİ CELAL ADAN
Yeni Meclis Başkanı seçilinceye kadar olan sürede, TBMM başkanvekilleri arasında en yaşlı olan MHP’li Celal Adan, “Başkan Vekili” sıfatıyla TBMM Geçici Başkanı olacak.
NACİ BOSTANCI İSMİ ÖNE ÇIKTI
Yıldırım’ın yerine seçilecek TBMM Başkanı için kulislerde, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı isminin öne çıktığı konuşuluyor. MHP lideri Devlet Bahçeli de daha önce aday çıkamayacaklarını ve AK Parti’nin aday göstereceği ismi destekleyecelerini açıklamıştı.

Bu haber 37900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip-Tosya yolu haberleri 10 günde 100 binlere ulaştı
İskilip-Tosya yolu haberleri 10 günde 100 binlere ulaştı
İskilip OSB Müteşebbis heyeti gelecek hafta toplanıyor.
İskilip OSB Müteşebbis heyeti gelecek hafta toplanıyor.