Rusya’nın Türk savunma bakanı doğum gününü kutluyor

Rusya'nın Türk savunma bakanı doğum gününü kutluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2012 yılında Savunma Bakanı olarak atanan Sergey Şoygu, bugün 60. doğum gününü kutluyor.

30 Aralık 2016 - 15:26

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2012 yılında Savunma Bakanı olarak atanan Sergey Şoygu, bugün 60. doğum gününü kutluyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2012 yılında Savunma Bakanı olarak atanan Sergey Şoygu, bugün 60. doğum gününü kutluyor. Tuva Türklerinden olan Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı'ndan önce 18 yıl boyunca aralıksız olarak Acil Durumlar Bakanlığı görevinde bulundu.

 NÜFUS MEMURU KARIŞTIRINCA…         

Şoygu, Rusya'da Türklerin yaşadığı Tuva bölgesinde, Tuvalı bir baba ve Rus bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sergey Şoygu'nun soyadının çok az bilinen bir öyküsü var. Sergey Şoygu'nun soyadı Kujuget olan babası doğduğunda, nüfus memuru isimle soy ismi yanlış kaydediyor. Böylece ailenin soyismi değişiyor.

 1999'DA BİRLEŞİK RUSYA'YA KATILDI  

Şoygu, 1977 yılında Krasnoyarsk Politeknik Enstitüsü'nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1988'de Komünist Parti'ye üye olan Şoygu, 1999'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya'ya katıldı. Şoygu aynı yıl, doğal afet olaylarında yaptığı hizmetlerden dolayı "Rusya Federasyonu Kahramanlık Madalyası"na layık görüldü.

 40 MİLYON DOLARLIK KILIÇ KOLEKSİYONU    

Futbol oynamaktan ve ata binmekten büyük keyif alan Rus bakan, değeri 40 milyon dolar olduğu belirtilen Rusya'nın en değerli "kılıç" koleksiyonuna sahip. Şoygu, askeri geçit töreninden önce haç çıkartan ilk Savunma Bakanı olarak biliniyor. Yaklaşık 3 yıldan bu yana Savunma Bakanlığı'nın başında bulunan Şoygu, son yıllarda Rusya'nın askeri gücünde görülen büyük değişimde önemli bir rol oynuyor.
 

Bu haber 10396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün