Plakalarda yeni dönem başladı

Plakalarda yeni dönem başladı

Nitelik veya ölçülere aykırı, başka bir araca tescilli ve sahte plaka takan, tescilli aracı plakasız kullanan sürücülere uygulanacak cezalara ilişkin bilgilerin yer aldığı afiş ve broşürler, Çorum’da da dağıtılmaya başlandı.

15 Aralık 2016 - 13:30

Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Karayolları Trafik Kanunu'nun 23 ve 131’inci maddelerinde yapılan değişiklik doğrultusunda, hırsızlık, kaçakçılık, kapkaç ve terör olaylarında kullanıldığı değerlendirilen sahte ve ikiz plakalar ile bu plakaları basan ve dağıtanların incelemeye alındığını bildirdi. Şahin, söz konusu kanun değişikliklerinin doğru bir şekilde anlatılması ve bilgilendirilmesi için Çorum’da broşür dağıtımına başlandığını söyledi.

JANDARMA VE POLİS SÜRÜCÜLERİ UYARIYOR

İçişleri Bakanlığının koordinesinde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından bastırılan afiş ve broşürlerin polis ve jandarma tarafından sürücülere dağıtılmaya başlandığını ifade eden Tahsin Şahin, “Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin lira idari ceza verilecek ve araç trafikten men edilecek” dedi. Şahin, tescilli aracı plakasız kullanan sürücülere bin 698 lira ceza verileceğini ve tescil plakası takılıncaya kadar aracın trafiğe çıkamayacağını bildirdi. Hazırlanan afiş ve broşürlerde, 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Trafik Kanunu'nda yapılan değişikliklerin yer aldığını belirten Tahsin Şahin, açıklamasında şunları kaydetti:

5 BİN LİRA İDARİ CEZA

Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 lira idari ceza verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.  Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 lira idari ceza verilecek. Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak ve bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenlere 844 lira idari ceza uygulanacak ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 lira idari ceza verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek. Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin lira idari cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca bu kişi ya da kişiler Türk Ceza Kanununun 204'üncü maddesiyle düzenlenen "Resmi Belgede Sahtecilik" hükümlerine göre cezalandırılacak.

YETKİSİ OLMADIĞI HALDE TESCİL PLAKASI BASANA...

Yetkisi olmadığı halde tescil plakası basımını ve dağıtımını yapanlara da KHK’nın 21'inci maddesi ile 2918 sayılı kanunun 131'inci maddesine eklenen fıkraya göre, 10 bin lira idari ceza verilecek. Ayrıca bu kişiler, Türk Ceza Kanunu'nun 204'üncü maddesinde yer alan "Resmi Belgede Sahtecilik" hükümlerine göre cezalandırılacak.

Bu haber 5169 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akciğerini koru kanser olma
Akciğerini koru kanser olma
İskilip Sağlık Müdürlüğü Lösemi konusunda bilgilendirme yapıyor
İskilip Sağlık Müdürlüğü Lösemi konusunda bilgilendirme...