PKK’ya operasyonu MİT durdurmuş

PKK'ya operasyonu MİT durdurmuş

Bitlis’te PKK’ya karşı operasyon yapmak isteyen jandarmaya çözüm süreci nedeniyle izin vermeyen dönemin Valisi Orhan Öztürk, MİT’i gerekçe gösterdi.

16 Mayıs 2017 - 11:57

Bitlis’te PKK’ya karşı operasyon yapmak isteyen jandarmaya çözüm süreci nedeniyle izin vermeyen dönemin Valisi Orhan Öztürk, MİT’i gerekçe gösterdi.  

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, bugünkü yazısında çözüm sürecine damga vuran olaylardan birine dikkat çekti.

Saygı Öztürk, “Bölücü terör örgütü PKK'nın ilçelere yerleştiği, hendekler kazdığı, barikatlar kurduğu, teröristlere karşı askerin operasyon taleplerinin valiler tarafından yerine getirilmediği günlerdi. Teröristlere karşı askerin 200'den fazla operasyon isteğinin, valilikler tarafından yerine getirilmediğini Genelkurmay açıklıyordu” hatırlatmasında bulundu.

VALİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

“Bitlis Jandarma Komutanı Albay Halil Şen, Yarbay Emre Karamanoğlu, Binbaşı Murat Koçanlı imzalı 27 Temmuz 2015 tarihli belgeyle validen operasyon izni istedi” diyen Saygı Öztürk şöyle devam etti:

“Vali Yardımcısı Salih Altun ‘uygundur’ dedi. Vali Orhan Öztürk operasyon talebinin bulunduğu yazıyı imzaladı. Ancak altında kalemle ‘Görülen lüzum üzerine planlanan faaliyet ileri bir tarihe ertelenmiştir’ notu yazıldı. Vali bunun da altını imzaladı. Kamuoyuna yansıyan haliyle askerin operasyon isteği, vali tarafından yerine getirilmedi. Vatandaş Recep Özcan, valinin operasyon izni vermemesini ‘görevi kötüye kullanmak’ olarak değerlendirip Öztürk hakkında suç duyurusunda bulundu.”

MİT DEVREYE GİRDİ

“Şikayet dilekçesi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Bundan sonrasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca'nın kararından okuyalım:

“İddia ile ilgili olarak İçişleri Bakanlık makamının 20 Mart 2017 tarihli yazı ekindeki 6 Eylül 2016 tarihli araştırma raporunda özetle, iddia ile ilgili olarak yapılan incelemede; Bitlis İl Jandarma Komutanlığı tarafından, adı geçen il kırsalında artan terör eylemleri dikkate alınarak 24 Temmuz 2015 tarihi sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda bölücü terör unsurların bulunabileceği yerlere ilişkin yapılan operasyonel faaliyet planlaması kapsamında Kapanan Tepe, Bablek Tepe ve Kanyadizan sırtlarında bulunduğu değerlendirilen muhtemel sığınak ve depoların bulunması, terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek amacıyla 27 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilmek üzere operasyon planladı. Vali Yardımcısı Salih Altun, Vali Orhan Öztürk operasyon bildirim formunu onayladı. Valinin operasyon izni verdiği gün önemli bir gelişme oldu. Onun üzerine planlanan operasyon durduruldu. MİT Bölge Müdürlüğü, 27 Temmuz 2015 tarihli bilgi notu ile Tatvan Küçüksu ve Kaynarca Jandarma Karakollarına Temmuz ayının son haftası eylem yapılacağı duyumunu alması üzerine, bu defa 27 Temmuz 2015 günü saat 19.00'da başlayacak şekilde Tatvan İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılması planlanan muhtemel saldırılara karşı görevlendirme emri ve aynı ara sayılı Operasyon Bildirim Formu da vali tarafından imzalandı.

Tatvan ilçesinde bazı jandarma karakollarına bölücü terör örgütünce saldırı düzenleneceği duyumu üzerine 27 Temmuz 2015 günü saat 15.00'da başlaması planlanmış olan operasyon ertelendi, aynı gün saat 19.00'da başlayacak şekilde başka bir bölgeye kaydırılmasına karar verildi. Operasyon Bilgi Formunun altına da ‘Görülen lüzum üzerine planlanan faaliyet ileri bir tarihe ertelenmiştir' notu düşüldü ve vali tarafından imzalandı.”

“BAŞKA BÖLGEYE KAYDIRILMIŞ”

Başsavcının kararında, 7 operasyon bildirim formunun vali tarafından imzalandığını, bunlardan 2 operasyonun ertelendiğini, diğerlerinin yapıldığını belirten Saygı Öztürk o karardan şunları aktardı:

“Vali tarafından izin verilmediği iddia edilen 27 Temmuz 2015 tarihli Operasyon Bildirim Formu'nun esasında ilkin vali tarafından onaylandığı ancak alınan bir duyum üzerine başka bir bölgede aynı gün operasyon yapılmasının öncelikli hale geldiği değerlendirmesinin İl Jandarma Komutanı'nca kendisine arz edilmesi üzerine vali tarafından mezkur faaliyetin ertelenerek operasyonun diğer bir bölgeye kaydırıldığı anlaşıldığından iddia konusu ile ilgili olarak eski Bitlis Valisi Orhan Öztürk hakkında yapılacak herhangi bir işlem olmadığı görüş ve kanaatine varılmış, evrakın işlemden kaldırılıp kaydının kapatılmasına kamu adına karar verildi. Şikayetin kayıttan düşürülmesine karar verilmiştir.”

“O dönemde belgesi ortaya çıktığı için dönemin Bitlis Valisi Orhan Öztürk özellikle sosyal medyada ağır sözlerle eleştirilmişti” diyen Öztürk yazısını şu sorularla sonlandırdı:

“Orhan Bey, hesabını verdi de ya diğer valiler? Onlardan hesap sorulmayacak mı, operasyonları engelleyenler ortaya çıkarılmayacak mı?”
ALINTI ODA TV

SAYGI ÖZTÜRK'ÜN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

 

Bu haber 10043 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehri İskilip Cemiyeti tarihi semercilerarastasını restore ediyor
Şehri İskilip Cemiyeti tarihi semercilerarastasını restore ediyor
İskilip OSB'ye kimse inanmıyordu, şimdi yatırımcı talepleri artıyor
İskilip OSB'ye kimse inanmıyordu, şimdi yatırımcı talepleri...