Orhan Öztürk’ten heykel açıklaması

Orhan Öztürk'ten heykel açıklaması

İskilip'te sağlıksız diye önce pisuvarları yıkan daha sonrada İskilip Belediye binası önündeki Türk büyükleri büstlerini yıkan Orhan Öztürk, İskilip Alimler Müzesine konulan silikon heykellerle ilgili açıklama yaptı

17 Eylül 2017 - 18:13 - Güncelleme: 17 Eylül 2017 - 18:33

Dün yayınlanan İskilipli Alimler Müzesinde bal mumu heykeller haberimizden sonra Orhan Öztürk gazetemize bir açıklma gönderdi. Aynen yayınlıyoruz:

"İskilip Belediyesi tarafından yaptırılıp açılışı yapılan İskilipli Alimler Müzesi konulu haberlerde ismim geçtiği için aşağıdaki açıklamayı yapmayı lüzumlu gördüm.

1997 yılında Türk Kültüründe İz Bırakan İskilipli Alimler Sempozyumu son derece takdire şayan faydalı dönemin şartları açısından da cesaretli bir faaliyetti. Emeği geçen dönemin kaymakamı Abdullah Recai Akalan ve dönemin Belediye Başkanı Mehmet Lokumu ’u şükran ve saygıyla yad etmek hemşerilerimiz için bir borçtur.

Bu sempozyumdan 7 sene sonra 2004 belediye seçimlerine doğru sempozyumda ismi geçen alimlerden Atıf Hoca haricindekilerin büstleri belediye önüne yaptırılarak dikilmiştir.

İslamiyette resim ve heykel yasağı olması ve geleneği bulunmaması sebebi ile yapılan büstlerin ve şimdi yeni yapılan müzedeki alimlerin heykellerinin bilinen Atıf Hoca hariç olmak üzere uyduruk, aslıyla ilgisiz olduğu açıktır. Tarihi pekçok şahsiyetin heykellerinin ait olduğu kişilere ne kadar benzeyebileceği düşünmeye değerdir.

Dönemimde belediye önündeki büstler kaldırılmış tanıtıcı yazılar muhafaza edilmiştir.

Bu büst ve heykellerin tıpkı Hz. Musa aleyhisselam, Hz. Ali radıyallahü anh, Yunus Emre, Dede Korkut, Alpaslan, Fuzuli gibi yüzyıllar önce yaşayan din büyükleri, Türk büyükleri ile ilgisi olmadığı, pagan kültürünün günümüze yansımaları olduğu son derece açıktır.

Bu tür uygulamaların toplumun zekası ve aklıyla alay etmekten öte bir anlam taşımayan yersiz, yanlış, birilerinin menfaatine yönelik uygulamalar olduğuna inanıyorum.

Kaldı ki değil yüzyıllar önce yaşamış, günümüzdeki bilinen kişilerin heykellerinin bile aslını ifade etmekten uzak olduğuna dair pek çok örnek malumdur. Bu ülkede Nasreddin Hoca, Atatürk heykellerinin ve büstlerinin bile ona benzemediğine dair trajikomik örnekler ülkemizde, Anadoluda yaygındır.

Kamu kaynaklarıyla büst, heykel ve resim yaptırılması uygulamalarının yersiz ve yanlış olduğu, kültürümüze ve sosyal hayatımıza doğru dürüst bir katkısı olmadığına inanıyorum.

Kamuoyumuzun bilgi ve takdirlerine saygıyla arz ederim.

 

Orhan ÖZTÜRK

Merkez Valisi

(İskilip eski belediye başkanı)"

Bu haber 9569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • İHSAN
  6 yıl önce
  üstün akıl ve bilgelik bu işte. orhan bey teşekkürler. insanların söyleyemediğini ve doğru o***ı söylemişsiniz. islamın ve iskilipin geleneğinde heykelcilik yoktur.Alimlere (bir an için can***dırma imkanı olsaydı eğer) sorsalardı zaten onlar buna razı olmazlardı.Üstelik insanların ve çocukların zihinlerinde yanlış imajlar oluşturulmamalı.zanet esas o*** onların çehreleri değil onların eserleridir. Hirıstiyanlıktan ve budist kültürden gelmiş o*** bu putçuluk ve heykelcilik işi bir hizmet değil tem tersine yanlış haksız bir uygulamadır.Tarihi şahsiyetlere de saygısızlıktır. Gösteriş ve riyakarlıktan başka bir şey değil. Bir şey yapmış olmakla avunmaktır. Eser oluşturmak onların heykellerini dikmekle değil, onlar gibi evlatlar yetiştirmekle olur. Ancak bu alimlerin anısına hizmet etmek istiyorlarsa belediyeler başka tasarımlar çalışmalar projeler üretebilirler.belki orhan beyin kafasında birşeyler vardır. yıktığı kadar yapmasını da bilir herhalde.çözüm önerilerini de yazmalımıydı acaba.
 • mehmet dal
  6 yıl önce
  iskilip senin kıymetini geç anladı. iskilipte akp döneminde yapılmış ne kadar devlet yatırımı varsa tamamı senin projen. geri gel belediye başkanı ol.vatandaş seni istiyor.
 • As
  6 yıl önce
  Sayin valimize katiliyorum cok dogru iskilipli olarak atif hocayi dislarsaniz birde dinimize gore heykelin durumunu goz onune almak lazim
 • Gurbetten
  6 yıl önce
  Olaylar ekranda takdir ve bilgilerinize.Gel gelelim İSKİLİP e ERİYOR ERİYOR İSKİLİP ATIFHOCA DEVLET HASTANESİNİN YAPIMI YÜZ Yataklı 5 yılına gerdi ne akıla hizmet şehrin tepe noktasına İSKİLİP MEYDANA SIKIŞTI TOSYA YA TÜRKİYENİN 4.büyük kavşağı yapılıyor adamlar memleketlerine birşey yapmak için uğraşıyor İSKİLİP TOSYA 45 KM YAPILAMAZ NE HAREKET OLUR DUYUN ARTIK. ÇORUM İSKİLİP SANAYİ ÖNCESİ KESKİN VİRAJ AÇILMAYACAMI. BU YOLU KİM YOLUMU AÇACAK . Irmak suyu İskilip neden getirilmez bafra kanallarla örülü meyve sebze yuvası Niğde gibi kayısı kiraz cenneti olmazmııı kale neden restoran ucube hela belediye yanı neden yapılmıyor birde BAYRAMLARDA ARAÇ PARK EDECEK YERRRR YOK PTT ÖNÜ ÇÖZÜM ÜRETEN YER ALTI VS PARKLAR YAPIN DUYARLI YÖREÜİCİLERİMİZZZZ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün