Kamudan ihraç edilen 10 Bin 131 kişinin tam listesi

Kamudan ihraç edilen 10 Bin 131 kişinin tam listesi

Yayımlanan yeni kararnameyle, “terör örgütlerine veya MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen” 10 bin 131 personel kamu görevinden çıkarıldı.

30 Ekim 2016 - 10:01 - Güncelleme: 30 Ekim 2016 - 17:02

Olağanüstü Hal kapsamında çıkartılan ve Resmi gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren  675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle, terör örgütlerine MGK tarafından milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da irtibatı tespit edilen 10 bin 131 kamu görevlisi ihraç edildi. Ayrıca tebligat yapılmayacak bu isimlerin rütbe ve görevleri kaldırıldı. Bu isimler bir daha kamuda istihdam edilemeyecek, doğrudan ya da dolaylı görevlendirilemeyecek. Varsa ruhsat ve pilotluk lisansları da iptal edilecek. Bu kişiler büyükelçi, vali gibi unvanları kullanamayacak, bu unvanların imkan tanıdığı haklardan yararlanamayacak.

Kararnameyle, daha önce resen emekliye sevk edilen ya da kendi isteğiyle emekli olan 1082 emniyet görevlisi de meslekten ihraç edildi.  KHK’da, bu kişilerin FETÖ bağlantısı nedeniyle rütbelerinin alınarak ihraç edildikleri, teşkilata yeniden dönmelerinin de söz konusu olamayacağı belirtildi. Bu isimler arasında Ramazan Akyürek, Ömer Altıparmak, Mehmet Avcı, Halil Yılmaz, Kadir Ay, Anadolu Atayün, İsmail Baş gibi FETÖ’den bir bölümü tutuklu olan eski daire başkanı, emniyet müdürü, emniyet genel müdür yardımcısı gibi eski polisler yer alıyor. Yurtdışına gönderilen ve burada öğrenimleri devam eden 68 öğrencinin de öğrencilikle ilişiği kesildi. Daha önce bu kapsamda öğrencilikle ilişiği kesilen 25 öğrencinin hakları ise iade edildi. Kararnameyle, 2’si ajans, 10’u gazete, 3’ü dergi, 15 yayın kuruluşunun faaliyetine son verildi. 6 yerel gazete, 1 yerel televizyon, 2 yerel radyonun ise yeniden açılmasına karar verildi. Kararnameyle, temin faaliyeti tamamlanmamış subay ve astsubay ile sözleşmeli subay ve astsubay adaylarının işlemleri durduruldu. Daha önce meslekten çıkartılmalarına karar verilen Askeri Yargıtay mensuplarının rütbeleri de geri alındı.

39 TSK personeli iade

KHK’yla daha önce kamu görevinde çıkarılan aralarında Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci ve Tuğgeneral Melih Hamdi Ünal’ın da bulunduğu 39 TSK personeli göreve iade edildi. Aynı şekilde 35 kamu görevlisi de görevlerine iade edildi. Bu kişilerin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek.

İhraç edilenlerin tam listesi

Bu haber 5547 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün