İskilipspor nasıl kuruldu?

İskilipspor nasıl kuruldu?

İskilip Tekel tuzlalarında çalışan işçiler 90 yıl önce ilk takımı kurdular. Daha sonra bu takıma yeni işçiler ve işçilerin çocukları katıldı.

29 Haziran 2017 - 12:42 - Güncelleme: 29 Haziran 2017 - 13:34

Meydan mahallesinde Tuzcu sokak diye bir yer vardır. Bilmeyiz bu sokağa neden Tuzcu denildiğini. Osmanlı mirası tuzlaların İskilip ayağı işte bugün adını devam ettiren Tuzcu sokaktan idare ediliyordu. Müdür ve işçilerin çok büyük bir kısmı bu sokakta oturuyordu. İşte o müdür ve işçiler 90 yıl önce bir futbol takımı kurdular. 

İskilipspor adıyla futbol takımı ilk olarak 1909 yılında Osmanlı tekel tuzlalarında çalışan işçiler tarafından oluşturulmuştur. O tarihlerde, 100’e yakın işçinin çalıştığı Tuzlalarda kendi aralarında maç yapan işçiler sonbahar aylarında da kendi aralarında turnuvalar düzenliyorlardı. İlk kez, 1927 yılında gök tımman (yeşil şort) ile işçilere dağıtılan sarı faniladan forma yapılmıştır. Futbol takımı formaların belirlenmesinden sonra 35 futbolcu kadrosu ile takım düzenine geçmiştir.   İskilipspor, 1935 yılında Kastamonu ve Çankırı vilayetleri futbol takımlarıyla gayri resmi maçlar yapmıştır. İskilipspor, 1941 yılında futbol federasyonuna mektupla kulüp başvurusu yapmış 1949 yılında başvuruya olumlu yanıt verilerek İskilipspor Kulübü olarak tüzel kişiliğini kazanmıştır.  

Bu haber 14735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün