İngilizler Türk müziğine ilgi duyuyor

İngilizler Türk müziğine ilgi duyuyor

İngiliz bir müşteri Türk müziği enstrümanlarının toptan ithalat konusunda Türkiye’den tedarikçiler arıyor.

22 Kasım 2016 - 10:41 - Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 12:27

İngiliz bir müşteri Türk müziği enstrümanlarının toptan ithalat konusunda Türkiye’den tedarikçiler aranıyor.

Geleneksel olarak ülkemizin çok önemli bir ticaret ortağı ve dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan İngiltere, Türkiyenin dış ticaretinde fazla verdiği ve ihracatını sürekli artırdığı gelişmiş ülkelerden biri olma özelliğini korumaktadır.

Türkiye 2001 yılından beri İngiltereye dış ticaretinde fazla vermektedir. İngiltere'ye gerçekleşen ihracatımız son 10 yılda % 78,8 artarak 10 milyar $ düzeyine yaklaşmıştır.

2005-2015 dönemi itibarıyla Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi % 51,2 artarak 16 milyar $, lehimize olan dış ticaret fazlası ise % 300 artışla 5 milyar $'a ulaşmıştır.

2015 yılında Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı ihracat genel madde grupları itibariyle incelendiğinde, önceki yıllara göre altın ihracatımızın çok büyük oranda artarak 1. sıraya yerleştiği, diğer madde gruplarında ise önemli bir değişiklik olmadığı gözlemlenmektedir.

İngiltere’ye ihracatta, genel olarak tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makineler, motorlu araçlar ve parçaları, demir çelik ürünleri ihracattaki önemli madde gruplarını oluşturmaktadır.

Bu haber 41580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Recep çiçekci
    3 yıl önce
    Düşüncelerinizin hepsine katılıyorum. Yerinde tespit. Tşk
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP milletvekili aday adayı Talip Eken Genel Merkez'de
CHP milletvekili aday adayı Talip Eken Genel Merkez'de
Uğur Türkmen'den HDP tepkisi
Uğur Türkmen'den HDP tepkisi