Fikret Kısar’dan Tosya yolu açıklaması

Fikret Kısar'dan Tosya yolu açıklaması

Bolu Çorumlular Derneği Başkanı Fikret Kısar, İskilip - Tosya yoluyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi

24 Kasım 2017 - 16:34

1999 yılında temeli atılan İstanbul bağlantılı İskilip - Tosya yolunun bitirilmesiyle ilgili Bolu Çorumlular Derneği tarafından yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren dernek başkanı Fikret Kısar şunları söyşledi:

"50 yıldır Iskiliplilerin hasreti olan iskilip -Tosya yolu bir yıldır en önemli gündemimizdir. İki dönem Bolu milletvekilliği, bir dönemde il Başkanlığı yapan Sayın Yüksel Coşkunyürek’in Ulaştırma Bakan Yardımcısı olmasıyla umutlarımız yeşerdi. Hemşerimiz İsmail Çağlar'ın Bakan danışmanı atanması işimizi daha da hızlandırdı. 1 yıl önce Bolu Çorder  Yönetimi ve İskilip Ak parti ilçe başkanı ile birlikte ÇORUM- ÇANKIRI- TOSYA yolu ile ilgili hazırladığımız dosyayı Ulaştırma Bakan Yardımcımıza verdik. Bakan  Yardimcımızdan Boluda Milletvekilliği ve İl Başkanlığında Iskiliplilerin büyük emeği olduğu için sizlere minnettarim.  Yol sorunları ile ilgili elimden ne geliyorsa yapacağım” sözünü aldik. Hemşerimiz İsmail Çağlar’ın bakan danışmanı olması işimizi hızlandırdı. Bir yıl içinde Çorum yolu yeniden ihaleye çıkartıldı. Tosya yolunun güzergahı değiştirilerek yeniden projelendirildi. İkinci toplantimizda Bolu dernek binamızda referandumdan üç gün önce Bakan yardımcımız Yüksel Coşkunyurekin danışmanı İsmail Çağlar ve Bolu  1 . sıra   milletvekili Ali Ercoşkun ve İskilipli hemşerilerimizin yoğun katılımıyla iskilip- Tosya yolunun projesi masaya yatırıldı. 5 kmlik 3 adet tünel olacağı Sarikavak üzerinden viyadukle yolun Tosyaya bağlanacağı hemşerimiz İsmail Çağlar'ın sunumuyla anlatıldı. Bolu toplantımıza iskilip Muhtarlar Derneği Başkanı ve ekibiyle katılması bizlere güç verdi ve bakan yardımcımızı 2.kez iskilibe davet ettik. 3. toplantımızı eski Bolu milletvekili, Ekonomi Bakan Yrd. Fatih Metin bey Ulaştırma Bakan danışmanı İsmail Çağlar bey Bolu dernek ve Yönetimi istanbul- Iskilipliler Derneği ve Iskilip Ak parti ilçe başkani ve teşkilatiyla Ankarada yaptık.

Ekonomi Bakan yardimcimiz Fatih Metin bey yolu Ulaştırma Bakanlığı'ndan çıkarın finansman ile ilgili bir sıkıntı olursa bana gelin beyeninda bulundu. En kısa zamanda Ekonomi Bakan Yardımcımizi iskilibe getireceğiz.  4. toplantimizi kararlastirdiğimiz şekilde iskilipte planladık. İsmail Çağlar beyle yaptiğimiz planla Bakan yardimcimizi Çankırı yolundan getirip yolu eksik kısımları denetlendi. 3 haftalık sürede 5 adet köprünün bağlantısı yapılıp trafiğe açıldı ve mutehaitlere 2018 yılı sonuna kadar yolun tamaminin bitirilmesi talimati Bakan Yardımcımiz tarafından verildi. İskilip teki toplantida Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Bozkurt la 64 köy ve mahalle Muhtarıni getirdiği yaptığı ikram ve heyecanindan dolayı teşekkür ederiz. Bakan Yardimcimizla Şeyh Yavsi cami  Atıf Hoca ve Iskilipli Alimler ziyaretinden sonra Tosya yolunu göstermek üzere iskilipten ayrildik.Kilkuyu programini duzenleyen istanbul iskilip derneği ve kilkuyu muhtarlarina teşekkür ederiz. Programin bu bölümüne Tosya Kaymakami Belediye Başkanı ve Ak parti ilçe başkani da katilarak bizlere güç verdiler. Bu sorun iskilip ile tosyanin ortak derdidir. Tosyada on bin iskiliplinin yaşaması hemşerilerimizi heyecanlandırdı. Bakan Yardimcimiz Yüksel Coşkunyurek kilkuyu uzerinden Tosyaya indiğinde arabada bana bu tarihi ilçe  iskilip niye böyle geri kaldı sorusunu sorduğunda iskilbin 15 yıldır Milletvekili olmadığını olanlarinda yemi iskilipten yediği yumurtayı  Alaca Sungurlu ya bıraktığı espirisiyle cevapladim. Turizm Bakanı Sn Nabi Avcı'yı Bolu dernek binamizda ağirladiğimizda iskilip Tosyadaki yaylalarimizdan ve inanç turinmden bahsedince bize öncelikle Atıf Hocayi anlatti  bizde Ebussud Efendi ve Akşemsettin Efendiyi iskilipte yaşadiğini belirterek  iskilibi turizm bölgesi ilan edelum sözünü almıştık yeni bakan Numan Kurtulmuş tan sözü takip edeceğiz. Önümüzdeki hafta Ankarada yapacağımız bir dizi görüşmelere iskilip ve tosyada yaşayan tüm sivil toplum kuruluş başkanlarını bizlere destek vermeye bekliyoruz. Meclis ilan bütçe görüşmelerinde Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde iskilip yollarinin programa alınması çok önemli Çorum - Kastamonu milletvekillerinin desteğini bekliyoruz. Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı bey ve MHP Genel Sekreter Yrd Hidayet Vahapoğlu beyin gerekli desteği vereceğine inanıyoruz. Ulaştırma Bakan Yrd Yüksel Coşkunyurek beye teşekkür eder tekrar son durumunuda değerlendireceğiz.Uslu durmayip yolumuza çomak sokan olursa Ebussud torunları olarak Külliyeye çıkar Reise şikayet ederiz.

BOLU -ÇOR- ISKILIPLILER DERNEĞİ

Bolu da yaşayan hemşerilerimizin dayanışması ve kaynaşması için  2009 yılında kurulmuştur. 25m2’ lik bir dükkanda başlayan faaliyetimiz 2016 yılında Bolu Belediyesinden aldiğimiz arsa ve malzeme desteğiyle iki katli 400m2 yeni modern mekaniyla Iskiliplilerin yaşadığı Sağlık mahallesi girişinde faaliyetine devam ediyor. Her ayin 19 unda saat 19.00 da parolasıyla toplanıp önemli kararlar aliyoruz. Sivil toplum örgütü olması hasebiyle siyasi bir bağlantımız yoktur."

2017/11/2017-11-24-16-41-22.jpg
2017/11/2017-11-24-16-41-26.jpg
Bu haber 10965 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün