Enerji Bakanı "Yerli kömür üretimini artıracağız"

Enerji Bakanı "Yerli kömür üretimini artıracağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da '1.Kömür Eylem Planı Çalıştayı'nın katıldı. Yerli kömür üretiminin artacağını söyleyen Albayrak yeni sondajlardan bahsetti. İskilip ve çevresi orta ölçekte önemli kömür havzalarından birisini oluşturuyor

11 Kasım 2016 - 15:06 - Güncelleme: 11 Kasım 2016 - 16:24

Bakan Albayrak Kömür Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada; 'Birçok havzada büyük oranda kömür rezervi bulduk. Eski rezervlerimize oranla kalori anlamında daha yüksek değerde. Bu çerçevede Türkiye çok önemli bir adım attı.' dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Kömür Çalıştayı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak konuşmasında, "Geçmiş 14 yıllık performansımıza baktığımızda önümüzdeki süreç benzer bir performansa ve bu performansı çok daha güçlü bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

Bakan Albayrak konuşmasında şunları kaydetti:

Türkiye büyüyen bir ülke. Bölgesi için lokomotif ve dinamo bir ülke. Rekabetçi özel sektörüyle çok ciddi projeleri ile bölgede önemli bir ülke. Yerli ve yenilenebilir kaynaklar noktasında sektörde maddi manevi elimizden ne geliyorsa her türlü desteği veriyoruz. Birçok havzada büyük oranda kömür rezervi bulduk. Bu rezervin bizim için başka bir anlamı daha var. O da şu: Eski rezervlerimize oranla kalori anlamında daha yüksek değerde. Bu çerçevede Türkiye çok önemli bir adım attı. Bu anlamda biz çok önemli başarılar elde ettik.

Güzide bir kurumumuz var MTA.. Yeni dönemde MTA başka bir rol oynayacak. Sadece kömür alanında değil tüm madenlerde çalışacak. Çok önemli kararlar aldık. Ne kadar çok ararsanız o kadar çok bulursunuz. 2002'de 30 bin metrelerde sondaj yapan MTA 300 binlere çıkardık. Şimdi de asgari hedefimizi bir milyona çıkardık. Artık bu hedefleride yükseltmek zorundayız. Bir an önce 2023 Türkiye'sine hedef olarak Türkiye'nin sondaj haritasını tamamlamak.

Önemli hedefler koyduk. Yerli kömür noktasında yolun başındayız ama elektrik üretiminde yerli üretimin payını artırdık. Yerli üretimde çok önemli katkı yayı sağlıyoruz.Bu çerçevede bakıldığında kimin ne dediği çok önemli değil. Paydaşlar olarak biz kömürün öneminin farkındayız. Antikömürcüler var. Onlar çok da önemli değil. Belki birkaç cümle koyarız masanın üzerine isterseniz alın isterseniz almayın diyeceğiz. ABD yüzde 45, İngiltere yüzde 39 kullanıyor elektrik üretiminde. Kimse kusura bakmasın biz bu kaynağımızı kullanacağız. Sektörü yakından takip edenler bilir. Çevresel konularda kriterlerimize bakmalarını rica ediyorum. Bakmak istemeyenlere ben buradan anlatayım. AB kriterleri çerçevesinde limitlere baktığımızda partikülerde bir metreküp havaya baktığımızda seviyeler bizde üst sınırın altında. Bizim ecdadımız insan hakları ve çevrecilikte hep öndeydi. Biz de öyle olacağiz. Biz doğayı tabiatı birileri sloganik değil gerçekten önemsiyoruz. Türkiye dünyayı en az kirleten ülkelerden birisidir. Birileri boş boş konuşmasın. Boş lafa karnımız tok. Geldiğimiz günden beri pek çok şey yaptık.

Üretim hırsına kapılarak tamamen bilimsellik içinde olması gerektiği kadar yapmalıyız. Bütün bunları birleştirdiğimizde çok önemli bir istihdam aracı olan bu sektörü büyüteceğimize olan inancımız tam. Bu çalıştayın, finans, teknoloji oturumlarında açık açık sektörün gelişmesiyle ilgili herkes düşüncelerini paylaşacak. Biz de aklı olan aklını kullanır, daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. 

 İskilip ve bölgemizde kömür üretimi 

İskilip'te halı hazırda çalışan iki kömür işletmesi var. Toplamda genellikle çevre köylerden 300 işçi istihdamı sağlanıyor. Ayrıca Bayat ve Dodurga çevresinde de çalışan kömür işletmeleri var. Bir zamanlar 700 işçinin istihdam edildiği Dodurga 'da şimdi 250 işçi çalışıyor. İskilip'te ki işletmeler Dodurga ve Bayat'taki ocaklara göre teknolojiye daha yakın duruyorlar. Teknolojisini yenileyemeyen ocaklarda işletme çalıştırmakta maliyetli hale geliyor.

Sosyal yardımlaşmanın ihtiyaç sahiplerine dağıttığı kömürü devletin ocaklarından karşılaması sonucu özel sektör pazar sıkıntısı yaşayabiliyor. Şeker fabrikalarında da doğal gazın tercih edilmesi kömür üreticisi için bir başka handikap.

Bu haber 5351 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Kızılırmak'ta boğularak can verdi
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı
Ankara İskilipliler Derneği Genel Kurulu yapıldı