Dünya’da göçmen sayısı 250 milyon

Dünya'da göçmen sayısı 250 milyon

Dünya genelinde uluslararası ve yerel çatışmalar, savaşlar, insan hakları ihlalleri, ekonomik krizler ile etnik ve dini ayrımcılığın milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine ve göç yoluna düşmesine neden olduğu ortaya çıktı.

19 Aralık 2016 - 12:05

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre, dünya üzerindeki göçmen nüfusunun 250 milyona yaklaştığı açıklanırken, bunun tarihte şimdiye kadar ulaşılmış en yüksek rakam olduğu belirlendi. Son 15 yılda göçmen sayısında yüzde 40'tan fazla artış meydana gelirken, dünya genelinde 65 milyondan fazla kişinin şiddet ve savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı tespit edildi.

Türkiye’nin de özellikle Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle göçmen krizi ile karşı karşıya olduğu şu günlerde göçmen haberleri medyada da oldukça sık yer aldı. Medya Takip Ajansı Interpress’in, “Uluslararası Göçmenler Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, göçmenlerle ilgili yılbaşından bu yana yazılı basına 150 binin üzerinde haber yansıdığı belirlendi.

Bu haber 10535 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te
İskilip'te "Afet Bilinci" eğitimi düzenlendi
Semerciler arastasında tarihi gün
Semerciler arastasında tarihi gün