Ceylan ve Karadağ’dan flaş açıklamalar

Ceylan ve Karadağ'dan flaş açıklamalar

Çorum’un bölgenin sağlık merkezi haline dönüştürülmesine yönelik çalışmalarda yeni gelişmeler yaşanıyor.Ak Parti İl Başkanları Genişletilmiş İstişare toplantısı için Ankara'da bulunan İl Başkanı Mehmet Karadağ, Çorum milletvekili Ahmet Sami Ceylan ile birlikte önemli açıklamalarda bulundular.

06 Temmuz 2018 - 11:34 - Güncelleme: 06 Temmuz 2018 - 12:52

Ankara'da bir araya gelen Ahmet Sami Ceylan ve Mehmet Karadağ Çorum gündemine oturacak önemli açıklamalarda bulundular

 CEYLAN VE KARADAĞ AÇIKLADI 

Ceylan ve Karadağ’ın yaptığı açıklamaya göre, Hitit Üniversitesi Senatosu’nun teklif ettiği Diş Hekimliği Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi YÖK’ten çıktı, Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak Resmi Gazete’de yayınlandı.

 DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE DİŞ HASTANESİ İŞBİRLİĞİ 

Diş Hekimliği Fakültesi yeni kurulacak Diş Hastanesi ile entegre çalışabilecek. Tıpkı Tıp Fakültesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nin afiliasyonu (ortak çalışma) gibi. Diş Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’nin işbirliği yapmasının memleketin sağlığına önemli katkıları olacak.

 YENİ BÖLÜMLER AÇILACAK 

Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu YÖK onayıyla Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürüldü. Böylece sağlık alanında yeni bölümler açılarak yetişmiş personel ihtiyacına cevap verilecek.

  İHALE AŞAMASINA GELİNDİ  

Çorum’a daha önce söz verilen Diş Hastanesi mevcut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binasının yanındaki Yavruturna Aile Sağlık Merkezi ve 112 binası yıkılarak yapılacak. Mevcut hastanenin bahçesindeki yeşil alanlar korunacak. Yıkılan Yavruturna Aile Sağlığı Merkezi’nin yerine alt taraftaki eski karakolun karşısındaki lojmanlar yıkılarak yerine aile sağlığı merkezi inşa edilecek. 60 ünitlik Diş Hastanesi ve Aile Sağlık Merkezi’nin  projesi hazırlanıyor. Çok yakında ihaleye çıkılacak.

 YENİ BİR HASTANE DAHA 

Bahçelievler’de eski hastane yerindeki binalar yıkılarak 2. Basamak Devlet Hastanesi kurularak ciddi bir sağlık yatırımı haline getirilecek.

NİHAİ HEDEF SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ

Bundan sonraki aşamada senatodan çıkan Hukuk Fakültesi’nin YÖK ve Bakanlar Kurulu’ndan onaylanarak açılması sağlanacak. Çorum’a hukuk fakültesi kazandırılacak. Bir süre önce kamuoyu ile paylaşılan Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi ve Kanser Teşhis ve Tedavi Merkezi’nin (Onkoloji) açılmasının takibi ise devam ediyor. Nihai hedef Çorum’a Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurmak.

 ORTAK AÇIKLAMADA NELER VAR? 

Ceylan ve Karadağ, yaptıkları ortak açıklamada, Çorum’un sağlıkta bölgenin cazibe ve çekim merkezi haline gelmesi için alt ve üst yapı çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, şöyle dediler; “Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, 60 ünitlik Diş Hastanesi ve Aile Sağlık Merkezi, eski hastanenin yerine 2. Basamak devlet hastanesi kurulması, fizik tedavi rehabilitasyon ile kanser teşhis ve tedavi merkezi ve son olarak hukuk fakültesinin Çorum’a kazandırılması için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Çorum’a yeni dönemde müjdeler veriyoruz. Sağlık yatırımlarını adım adım hayata geçiriyoruz. Tıp Fakültesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi arasındaki afiliasyonda olduğu gibi Diş Hekimliği Fakültemiz Diş Hastanesi ile işbirliği içinde ortak çalışacak. Verimli sonuçlar elde edilecek. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yerine artık modern ve daha kapsamlı 60 ünitlik Diş Hastanesi kurulacak. Ağız ve Sağlığı Merkezi binasının yanındaki aile sağlık merkezi ile 112 binası yıkılarak buraya yeni diş hastanesi yapılacak. Ortada kalan yeşil alan korunacak. Yıkılan sağlık ocağının yerine hastanenin bitişiğinde eski karakolun karşısındaki lojmanlar aile sağlığı merkezi olarak yeniden inşa edilecek. Hastane bahçesindeki yeşil alanlara dokunulmayacak, bilakis güzel bir park olarak vatandaşın istifadesine sunulacak. Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu yerine Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kurulmasıyla sağlıkla ilgili yeni bölümler açılacak. Sağlıkta yetişmiş insan ihtiyacı karşılanacak. Daha önce sözünü verdiğimiz Onkoloji ve FTR Merkezi ile Hukuk Fakültesi için çalışmalarımız sürüyor.

 HUKUK FAKÜLTEMİZ DE OLACAK 

Hukuk Fakültesi senatodan çıktı, YÖK ve Bakanlar Kurulu onayını takip ediyoruz. İnşallah Hukuk Fakültesi’ni de Çorum’a kazandıracağız.”

 REKTÖR’E TEŞEKKÜR  

Ceylan ve Karadağ, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın başarılı çalışmaları ile üniversitenin ve dolayısıyla şehrin gelişmesine önemli katkılar sağladığını belirterek, kendisine teşekkür ettiler.  

Bu haber 5133 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gurbetten
    5 yıl önce
    Tosya İskilip Çorum duble karayolunun müjdesini bekliyoruz Ayrıca devam eden Çankırı İskilip yolunun bir en evvel bitirilmesi 4 gözle bekleniyor kazılış bölümler bir an evvel asfaltı yapılmalı ve kazım mesafe 5km den kısa olmalı yazık oluyor arabalara milli servet asfalt sıcaktan erimiş yeni atılan asfaltlama beton asfalt olmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip OSB Müteşebbis heyeti gelecek hafta toplanıyor.
İskilip OSB Müteşebbis heyeti gelecek hafta toplanıyor.
"Tarihi Arastalar Canlanıyor" projesi başladı