Antibiyotik kullanımında ilk sıradayız

Antibiyotik kullanımında ilk sıradayız

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye gereksiz antibiyotik kullanımında 42 ülke arasında ilk sırada yer alırken, ülkemizin aşırı antibiyotik tüketimi sonucu oluşan antibiyotik direnci sıralamasında da ikinci sırada olduğu tespit edildi.

15 Şubat 2017 - 13:14

Türkiye’de her üç hastadan birinin antibiyotik kullandığı belirlenirken, gereksiz yere antibiyotik kullanımının vücudun antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına yol açtığı saptandı. Antibiyotiklerin virüslere karşı değil bakterilere karşı etkili olduğunu vurgulayan uzmanlara göre, gereksiz antibiyotik kullanımı yüzünden bir süre sonra en basit hastalığın tedavisinde bile antibiyotik kullanmanın işe yaramayacağı belirlendi. Araştırmalara göre son 25 yılda yeni bir antibiyotik üretilemediği ortaya çıkarken, buna karşın antibiyotik direnci nedeniyle dünyada her yıl 700 bine yakın ölüm yaşandığı tespit edildi.

 Beta Testi başladı antibiyotik kullanımında azalma yaşandı… 

Medyada yer alan haberlere göre, Sağlık Bakanlığı tarafından gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasına yönelik çalışma başlatılırken, bundan böyle hastalara test yapmadan antibiyotik yazılmayacağı belirlendi. Bakanlık ilk olarak aile hekimleri, çocuk hekimleri, kulak, burun, boğaz hekimleri ve acil hekimlerine beta mikrobunu hızlı bir şekilde tespit edebilecekleri beta testi eğitimi verirken, bu test sayesinde hastaların antibiyotik kullanıp kullanmamalarına karar verileceği tespit edildi. Uygulamanın başlamasından sonra geçen 3 haftalık süreçte Türkiye’deki antibiyotik kullanımında yüzde 20 civarında azalma yaşandığı açıklandı. Medya Takip Ajansı Interpress’in antibiyotik konusunda yapmış olduğu haber araştırmasına göre, yılbaşından bu yana yazılı basında antibiyotik ile ilgili 14 bin 75 haber çıktığı belirlenirken, beta testi hakkında ise medyaya 989 haber yansıdığı tespit edildi.

Bu haber 3383 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
25.yılında  Çorum-Kastamonu Devlet Yolu
25.yılında Çorum-Kastamonu Devlet Yolu
Yusuf VarCHP Belediye Başkan adayı oldu
Yusuf VarCHP Belediye Başkan adayı oldu