İskilip'te hastane yeni binasında hizmete başladı

2009 yılında hizmete girmesi planlanan yeni hastane binası önce yer belirleme kargaşası, sonrasında ise müteahhit değişiklikleri ile geçen 9 yıl sonunda nihayet hizmete başladı. Bugün göz, kbb ve diş branşları yeni binada poliklinik yapmaya başladılar.


İskilip'te hastane yeni binasında hizmete başladı

İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi yeni binada hizmete vermeye başladı. Göz, KBB ve Diş poliklinikleri bu sabah itibarıyla yeni binada hasta almaya başladılar. 1 hafta içerisinde bütün birimler yeni binada hizmet vermeye başlayacak. Acil servisi ise cumartesi yeni binada hasta kabulüne başlayacak.

  YENİ NESİL İÇİN YENİ BİNANIN KISA HİKAYESİ  

Ak Parti hükümetinin Türkiye'nin tamamında yeni hastane binaları yapmayı projelendirdiği yıllarda İskilip'e yeni hastane binası gündeme geldi. İskilip Belediye Başkanı ve diğer ilgililerin yaptığı çalışmalar sonucunda sağlık bakanlığı yetkilileri ile birlikte yeni hastane binasının Atatürk Orman Çifliğinde 20 dönüm araziye 3 katlı olacak şekilde yapılmasına karar verildi. 2007 yılında verilen bu kararın ardından 2008 yılının sonuna doğru hastanenin temelinin hemen atılacağı anlaşılınca içerisinde bazı muhtarlarında bulunduğu bir gurup hastane yerinin değiştirilmesiyle ilgili bir kampanya başlattılar. Hastane yeri değişikliğiyle ilgili 350'den fazla imza toplandı. Sağlık bakanlığına gidilerek çalışmalar durduruldu. Bu arada mahalli idareler seçiminin aynı zamana rastlaması nedeniyle yeni dönemin belediye başkanı ve parti başkanıda hastanenin Atatürk Orman Çifliğine yapılması fikrine imzacılarla birlikte hareket ederek karşı çıktılar. Onun yerine İskilip Belediyesi tarafından 2003 yılının sonunda hizmete açılan ve şehir planlaması açısından önemi olan 4 dönümlük Cumhuriyet parkını hastane yeri olarak belirlediler. 

İskilip'in ikinci parkı iş makinaları ile dümdüz edildikten sonra şu anda 3 dönüme oturan 7 katlı hastane binası beton kazıklar ve radye temeller üzerine yapıldı. Bir süre sonra kaba inşaatı hızla bitirilen yeni hastane binasının müteahhidi taşeronlara borç takarak sırra kadem bastı. Sonra yeni bir süreç başladı. Kaçan müteahhitten kalan malzemeler alacaklılar tarafından kamyonlarla taşınarak paraya çevrilmek istendi. Alacak -verecek kavgası hastanenin rutin inşaat çalışmalarının aksamasının dışında hesap edilmedik hasarlarda ortaya çıkardı. Sonra yeniden başka müteahhit işi üstlendi. Bugüne gelene kadar eksiklikler ve aksaklıklar birbirini takip etti. Bugün nihayet önümüzdeki günlerde iki dahiliye doktorununda ayrılış hazırlığında olduğu hastanemizde yeni bina hizmete açılmış oldu. Belediye başkanı ve başhekimin yüzündeki tebessümde yıllara uzanan meşakketli bir sürecin sonunda hastane binasının hizmete girmesinin verdiği rahatlamadan başka bir şey değildir.

Hastanemizde kardiyoloji, dahil çok sayıda uzmanlık servisi var. Alt katta tomografi var. Bundan sonraki beklentilerimiz uzman doktor sayımızın artırılarak çilekeş İskilip insanının daha iyi sağlık hizmeti almasının sağlanmasıdır.

Hayırlı uğurlu olsun