İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi Devlete 2,5 milyon TL’lik katkı gönderdi

İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi ülke çapındaki başarısını devam ettiriyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar içinde en büyük döner sermaye işletmesi olma özelliğini koruyan Halk Eğitimi Merkezi sosyal ve mesleki alanlarda açtığı yoğun kurs faaliyetlerini de arttırarak devam ettiriyor.


İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi Devlete 2,5 milyon TL’lik katkı gönderdi

Halk Eğitim Merkezi Mobilya ve Ayakkabı alanında Türkiye çapında siparişler alan ve kaliteli üretimleri ile ülke çapında adından söz ettiriyor. Hediyelik eşya konusunda yapılan özgün tasarımlarla ve el işçiliği ile büyük beğeni ve siparişler alınıyor. 2017 yılında döner sermaye faaliyetleri kapsamında açılan kurslarda yapılan üretimlerle 6 milyon liranın üzerinde ciro elde eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi, devlet kasasına 1 milyon liraya yakın Hazine payı, 400 bin lira kar payı ve yine 1 milyon liraya yakın vergi göndererek bu alanda bir rekora da imzasını attı.

Üretime dönük kursların yanında istihdama dönük kurslarda da büyük başarı yakalayan Halk Eğitimi merkezinde 2017 yılında İŞKUR işbirliği ile 12 alanda bayan istihdamına yönelik kurs açıldı. Bu kurslarda 300 bayana kurs süresince ücretleri de ödenerek istihdama dönük eğitim verildi.

MYO İle Üst Düzey İşbirliği

İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi, İskilip Meslek Yüksekokulu ile üst düzey işbirliği yaparak öğrencilerin gelişimine ve pratik eğitimlerine yönelik katkıda bulunuyor. Meslek Yüksekokulunda bulunan öğrencilere atölyelerini açan MAHEM, İskilip’te okuyan ve boş zamanlarını halk eğitimi merkezi atölyelerinde çalışarak geçirmeyi tercih eden öğrencilere hem ürünler üzerinde üretime yönelik eğitim gerçekleştiriyor, hem de elde edilen kardan bu öğrencilere ödeme yaparak harçlıklarını kazanmalarını sağlıyor. Ayrıca ülke çapında el sanatları ve mobilya dekorasyon gibi bölümlerde okuyan ve staj imkânı bulmakta zorlanan öğrencilere de atölyelerinde staj yapma ve harçlıklarını kazanma imkânı sunuyor.

Makine Parkında Yapılan Geliştirmelerle Eğitim Kurumları İçerisinde Türkiye çapında örnek kurum haline geldi.

İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezi atölyelerinde üretim içinde eğitim, eğitim içinde üretim prensibi ile verilen kurslarda sanayinin ihtiyacına yönelik ara eleman yetiştirme çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Eğitim sürecinin dışında kalmış, kalifiye özelliği ve mesleği bulunmayan bireylere dönük olarak işbaşı beceri eğitimi veriliyor. Ayakkabı, mobilya, hediyelik eşya, ahşap oyma, sedef kakma ve tekstil alanlarında verilen eğitimle 3-5 yıl gibi bir sürede ustalık seviyesine gelen kursiyerler, kendi işlerini kuruyor veya özel sektöre ara eleman olarak kazandırılıyor. Halk Eğitimi Merkezi Atölyelerinde günün gerekliliklerine ve gelişmelere ayak uydurmak üzere kursiyerlerin mümkün olduğunca modern makineleri kullanarak ve öğrenerek eğitim alması sağlanmaya çalışılıyor. Bu kapsamda 2017 yılı içinde yaklaşık 1 milyon tl değerinde makinalar alınarak kursiyerlerin, son sistem CNC, ahşap işleme ve mobilya makinalarında eğitim almasının önü açılmış oldu.

Alınan son makinalerle İskilip Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi makine parkı ile eğitim kurumları içerisinde ülke çapında örnek ve iddialı bir kurum haline de gelmiş oldu.