Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek, Birleşmiş Milletler Paneli'ne konuşmacı olarak katıldı

Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 61. Dönem Toplantıları kapsamında New York'ta düzenlenen “Kadının Güçlendirilmesinde Eğitimin Önemi” konulu panele konuşma yapmak üzere davet edilen kendi alanlarında başarılı Türk kadınlarından biri de Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek oldu.


Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek, Birleşmiş Milletler Paneli'ne konuşmacı olarak katıldı

Kuruluşundan bu yana Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Türk vatandaşlarından topladığı bağışları ülkemizdeki öğrencilere burs desteği veren Bridge to Turkey Fund Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 61. Dönem Toplantıları kapsamında New York'ta “Kadının Güçlendirilmesinde Eğitimin Önemi” konulu bir panel düzenledi. Koruncuk Vakfı Başkanı Avukat Figen Özbek, Pepsico'nun, Kıdemli Başkan Yardımcısı Ümran Beba,  SYNCSORT Genel Müdürü Tendu Yoğurtçu ve Avukat Zeynep Sağıroğlu'nun konuşmacı olarak davet edildiği panelde, konuşmacılar eğitimin kız çocukları ve kadınların ekonomik hayata kazandırılmasındaki önemini, kendi hikayelerini anlatarak vurguladılar.
 
Bridge to Turkey Fund'ın New York ve New Jersey temsilcisi Gül Bahtiyar, "Biz şanslı insanlarız. Okuduk, öğrendik, buralara geldik. Şimdi imkanı olmayan çocuklara bu şansı verme vaktidir. En azından burada böyle bir şeyin olabildiğinin farkına varabilmeleri bile bir umut verecektir. Maddi destek olarak onların zorluklarını yenmelerini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
 
Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek ise ülkemizdeki korunma ihtiyacındaki kız çocuklarının durumu hakkında bilgi vererek Koruncuk Vakfı'nda yapılan çalışmaları dinleyicilerle paylaştı. Özbek “Bizler, kadın hakları açısından yapılacak en iyi eğitimin, çocukluk döneminde başlayacağına inanıyoruz. Bu sebeple çocuklarımıza erken yaşlardan başlayarak, önce çocuk olarak haklarının ne olduğunu öğretiyoruz. Yetiştirdiğimiz çocuklarımızın cinsel kimlikleri ile değil, kendi kişilik ve yetenekleriyle topluma kazandırılmaları için çalışıyoruz. Onların kendilerine güvenli, ayakları üzerinde durabilen, özgüvenli, mücadele gücü yüksek, haklarını koruyabilen bireyler olması için uğraş veriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.