YUNANLILARIN TALEBİ
Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

YUNANLILARIN TALEBİ

01 Kasım 2018 - 01:24

YUNANLILARIN TALEBİ

Dostlar size bir hatıramı anlatacağım.
Ankara da rahmetlik terzi Mustafa Yıldırım ın dükkanında idim.
Dükkanda emekli müdür bayan öğretmen vardı. Erkek kardeşi Almanya da üniversite de profesör imiş. Yıllarca görüşmemişler. Bir gün kardeşi haber göndererek," hanımı ile Ankara ya kendisini görmeye geleceğini" bildirmiş.

Hocanım-"Günler öncesinden hazırlık yapmaya başladım. Baklava, börek, yaprak sarması yaptım. Kardeşimi ve eşini yüz akı ile ağırlamaya çalıştım." dedi.

Gelin hanım'da profesör imiş.Nihayet evine gelmişler. Elinden gelen ikramı yapmış. Oğlu da Ankara'da lise öğrencisi. Evde sohbet ederken gelin hanım -" Türkiye ye gelirken Yunanistan 'da Atina'ya uğradık. Atina' da Türkiye de İzmir'i işaret eden bir heykelin altında İZMİR BİZİM OLACAK diye yazıyor." demiş.

Oğlu'da bunun üzerine - " İzmir' de de bir heykel var. Yunanistan ı göstererek NAH ALIRSINIZ DİYOR." demiş. Alman gelin susmuş kalmış.

Hocanım devam ediyor. Bizden ayrıldıktan sonra, Bodrum'a gittiler . Ora da gezerken, kiraz satan seyyar satıcı ile karşılaşmışlar . Alman gelin tabladan 8-10 tane kiraz alarak teraziye koyup, satıcıya tartmasını söylemiş. Satıcı iki eliyle tabladan kirazı alarak, Alman geline yemesi için vermiş. Para da almamış.
Nihayet Türkiye den ayrılırken Alman gelin eşine-" Almanya ya gidelim'de medenice yaşayalım." demiş. Bunu da kardeşi telefonda bildirmiş.
Hocanım'da telefon da kardeşine-" Ben size insanlık yaptım. Elimden geldiğince ağırladım. Bir daha o gelini evime getirme. Geliyorsan sen gel ." demiş.

Alman Almanlığını, Yunanlı da Yunanlı lığını yapıyor. Atina' da Yunan askerleri bayram gösterisin de-" İSTANBUL BİZİM OLACAK." diye slogan atmışlar . Benimde aklıma bu hatıra geldi. NAH ALIRLAR.

 

Bu yazı 1008 defa okunmuştur .

Son Yazılar