ŞEYH MUHYİDDİN YAVSI VE İSKİLİP
Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

ŞEYH MUHYİDDİN YAVSI VE İSKİLİP

24 Ağustos 2019 - 00:01


ŞEYH MUHYİDDİN YAVSI VE İSKİLİP

İskilip- Tosya yolu konusunu görüşmek üzere, İskiliplilerden oluşan bir heyet ile eski Ulaştırma Bakan Yardımcımız Yüksel Coşkun Yüreği ziyaret etmiştik. Yanımızda Bakan danışmanı İskilipli hemşerimiz İsmail Çağlar’da vardı. 

Yüksel bey bizi sıcak bir şekilde karşıladı.  Tosya yolu konumuzu açtık, imkanlar elverdiği ölçüde Tosya yolu konusunu halletmeye çalışacaklarını bildirdi. 

Yüksel bey daha önce İskilip’e gelerek, incelemelerde bulunmuş. Tosya yolunu görmüştü. Öyle namazını Şeyh Yavsı camisinde kılmış, namaz sonrası Şeyh Yavsının türbesini ziyaret etmişti. Bu ziyaret kendisini çok etkilemiş, oradaki mübareğin hürmetine, İskilip için elimden geleni yaparım demişti.

Görüşmemiz sırasında, İskilip’li Lütfi Karaca Bey hatırasını anlattı.
“1966 yıllarında, Şeyh Yavsı camisinin yanında, Mustafa Avşar (Tavukçu Hoca) da okuyordum.  Bir gün ikindi namazı vakti yaklaşırken, hocam bana- caminin hocası ikindi namazını kıldırmaya gelemeyecekmiş. Sen camiye gitte, ikindi namazını kıldır dedi.   Bende camiye giderek, ikindi namazını kıldırdım. Namaz bitip cemaate döndüğümde, tam karşımda nurani yüzlü, beyaz sakallı, temiz elbiseli birinin olduğunu gördüm. Kendisini ilk defa görüyordum. Tesbihattan sonra dua edip ayağa kalkınca, Allah kabul etsin diye iki elimle elinden tuttum. 
Bana- Hoca Efendi. İçerdeki zatı ziyaret edebilir miyim? Dedi. Tabi edebilirsin diyerek, Şeyh Yavsı hazretlerinin türbesinin kapısını açtım. Sol tarafta bulunan, babasının bulunduğu yerin kapı anahtarının bulunmadığını söyleyince, olsun ben kapıyı açarım dedi.

O zat türbenin kapısından girerken, ben dışarı çıktım. Caminin kapısına yakın bir yere oturarak, kapıyı açıp açamadığını sormak için beklemeye başladım. Epeyce beklediğim halde, caminin içinden gelen yoktu. Merak edip içeri girdim, camide kimse yoktu. Şaşırdım kaldım. 

Camiyi kapatıp, Tavukçu Hocama giderek olanları anlattım. Hocam- “Büyük zatlar zaman zaman, Dünya’ya zuhur ederler. Görevleri vardır, yerine getirirler. Veya sana görünmek için gelmiş olabilir.” Dedi. Lütfi Karaca yaşadığı bu olayı hiç unutamıyorum dedi.

Bakan Yardımcısı Yüksel Bey görevine devam edebilseydi, Tosya yolunun 10 km. için, acil olarak ihale edilmesine çalışacağını söylemişti. Hidayet Vahapoğlu beye ziyarete giderek, Tosya yolunu gündeme getirdiğimizde- “Elimden gelen her türlü şeyi yapmaya hazırım.” Demişti.
Bu teşebbüsler akim kaldı. Fikret Kısar hemşerimizin bu değerli girişimleri, baltalandı. İskilip dışından, İskilip için siyaset yapılmaz denildi. 

Aslında yapılan faaliyetler, siyaset için değil, İskilip içindi. İskilip için kim ne yaparsa, takdir edilip desteklenmesi gerekirdi. Destek değil, köstek olundu. 

İskilip bu sahipsizliği Tosya, Çorum, Çankırı yolunda’ da yaşıyor. Çorum’un ilçelerinin hiç birinin yolu, İskilip’in yolları kadar kötü değil.

Tosya yolunun yapılması için, ÇİMER’ e yazı yazmıştım. Karayolları Samsun Bölge Müdürlüğünden bana gelen cevabi yazıda- “İskilip- Tosya yolunun avam projesi yapılmaktadır. Avam proje yapıldıktan sonra, Uygulama projesi yapılarak ihaleye çıkartılacaktır.” Diye cevap verilmişti. 

Kara Yolları Gen. Md.lüğü o zamanki proje daire başkanı İsmail Çağlar Bey, İskilip- Tosya yolunun uygulama projesinin hazır olduğunu, ihale edilmek için beklendiğini bildirmişti. 

İnşallah bu emekler boşa gitmez, İskilip’in bütün yolları tamamlanır. İskilip’e ulaşım sorunu ortadan kalkar.

Mustafa Yolcu- 23.08.2019

Bu yazı 810 defa okunmuştur .

Son Yazılar