Otomatik katılımlı BES kamuoyunun gündeminde

Otomatik katılımlı BES kamuoyunun gündeminde

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan ücretli çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) alınmasına ilişkin yasal düzenlemeye göre, 45 yaşın altında olan çalışanların yılbaşından itibaren otomatik olarak bireysel emekliliğe alınacağı belirlendi.

24 Kasım 2016 - 16:54

Çalışanın ücretinden yüzde 3 oranında kesinti yapılırken, sistemden isterse iki ay içinde çıkabileceği saptandı. 2 ay içinde sözleşmeden cayan çalışandan alınan katkı paylarının ise 10 işgünü içinde iade edileceği tespit edildi.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmesi bulunan kişiler her ay katkı payının yüzde 25’ini devlet katkısı olarak alırken, sisteme dahil olan kişilere ek 1.000 TL devlet katkısı sağlanacağı belirlendi. Sistemden emekli olmaya hak kazanan kişilerin hem yüzde 25’lik devlet katkısını, hem de 1.000 TL ek katkıyı alacağı tespit edildi.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, yılbaşından bu yana yazılı basında 6 bin 770 haber yayınlandığı tespit edildi.

Bu haber 2457 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fikret Kısar ve Yusuf Kaya Ahlatçı'yı ziyaret etti
Fikret Kısar ve Yusuf Kaya Ahlatçı'yı ziyaret etti
Fikret Kısar paneller hakkında açıklama yaptı
Fikret Kısar paneller hakkında açıklama yaptı