Krallıkla yönetilen Avrupa ülkeleri bize demokrasi dersi veremez

Krallıkla yönetilen Avrupa ülkeleri bize demokrasi dersi veremez

AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halk oylaması çalışmaları kapsamında ev ziyaretlerini sürdürerek, 16 Nisan'da neden 'Evet' oyu verilmesi gerektiğini anlatıyor.

02 Nisan 2017 - 10:16

Ev ziyaretleri kapsamında Bahçelievler Mahallesi sakinleri ile buluşan Karadağ ve yönetimi 16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili değişiklikleri anlatıyor.

Ev ziyaretinde apartman sakinlerinin sorularını cevaplayan Karadağ, “ Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Cumhurbaşkanı, Meclisi hiçbir sebeple feshedemez. Yani kendisi görevde kalıp, Meclisin seçimlerinin yenilenmesine karar veremez. Seçimlerin birlikte yenilenmesi kararı hem Meclis tarafından, hem de Cumhurbaşkanı tarafından alınabilir. Bu bir fesih değildir. Esasen mevcut sistemde fesih vardır. 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında hükümet kurulamamış ve Cumhurbaşkanı Meclisi feshetmiştir. Gelecek sistemde fesih diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Hollanda da 2013 den beri ülkeyi yöneten 1967 doğumlu aynı zamanda Protestan olan Kral William Alexander’in parlamentoyu feshetme yetkisi olduğu gibi herhangi bir milletvekilini başbakan olarak atama yetkisi vardır. Hatta Hollanda vatandaşları kazançlarının %10 nu krala vermek zorundadırlar ve sözde demokratik! Hollanda da kral herhangi bir seçim yapmadan hanedanlık yoluyla tahta çıkmaktadır.  Ülkemizde yapılacak bu değişiklik ile Hollanda da mevcut bu sistemde ki apaçık farklılığı halkımızın yüce takdirlerine bırakıyoruz.”

Yapılan değişiklik, rejim değişikliği midir sorusuna cevap veren Karadağ, “Anayasamızın ilk 4 maddesi değiştirilmemiştir, değiştirilmeyecektir. Halk oylamasında önerilen Hükümet Sistemidir, rejim değişikliği değildir. Devletin adı Türkiye Cumhuriyetidir, Başkenti Ankara’dır, Dili Türkçedir, Bayrağı beyaz al yıldızlı al bayraktır, Milli Marşı İstiklal Marşıdır.  Türkiye Cumhuriyetinin rejimi “Cumhuriyet” olup, bu tartışma 1923 yılında bitmiştir. Biz başından beri “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” dedik ve bu anayasal güvence altındadır, bu teklifin etrafında uzlaşan irade Ak Parti ve Milletimiz bunun teminatıdır.

Karadağ, “Bu sistem diktatörlüğü bünyesinde barındırmaz. Meclis araştırması, meclis soruşturması ve 5 yılda bir seçime gidilen ve iki dönemle sınırlandırılan bu sistemde diktatörlükten kesinlikle söz edilemez. Dünyada seçime gitmeden 35-40 yıl ülke yöneten birçok lidere rastlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Sisteminde,Cumhurbaşkanı halkına karşı sorumlu olacak, halkın iradesiyle şekillenen Meclis tarafından denetlenip halka doğrudan hesap verecektir.

Devletini ve Milletini düşünen bir kimse bunları yapmaz her Türk vatandaşı gibi MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’de devletini ve milletini düşünen bir insandır. AK Parti İl Başkanı olarak bu duruşu ile kendisini her zaman takdir ediyoruz.

İl Başkanı Karadağ’ın evleri ziyaret etmesinden memnun olan apartman sakinleri akıllarındaki soru işaretlerini birebir İl Başkanına sorup cevabını almanın memnuniyet verdiğini ifade ettiler.

Bu haber 2817 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çorumgaz'ın sahibi Ahlatcı Enerya Enerjiyi satın aldı
Çorumgaz'ın sahibi Ahlatcı Enerya Enerjiyi satın aldı
Belediye'ye ait bina köye geçti
Belediye'ye ait bina köye geçti