Kızılırmak köyleri fındık dikiyor

Kızılırmak köyleri fındık dikiyor

Kızılırmak barajının su tutmaya başlamasının ardından sıkça konuşulan iklim değişikliğiyle birlikte sahil boyu köylerimizin tarımda yeni projeler geliştirmemesi İskilip ekonomisi açısından kayıp olarak görülebilir.

24 Mart 2017 - 02:08 - Güncelleme: 24 Mart 2017 - 03:29

Kızılırmak'ın en geniş alana sahip ilçesi İskilip olmasına rağmen özellikle tarım konusunda nehirden daha fazla yararlanma imkanlarının araştırılmamış olmasıda başka bir gerçek. Osmancık ise bu konuda bizden bir kaç adım önde yer alıyor. Yerinde 10 TL'nin üzerinde pazarı bulunan fındık için son 3-4 yıldır Osmancık'ta ciddi bir kıpırdanma var. Osmancıklı çifçiler ekili arazi dışında kalan alanlara tarım teşviği ile binlerce ağaç fındık diktiler. Bilindiği gibi fındık ağacı suyu çok sever. O yüzden yağmurun çok yağdığı bölgeler ile deniz ve nehir sahillerindeki nemli iklimin olduğu yerlerde de fındık üretimi öne çıkıyor.

Fındıkla birlikte toptancı hallerinde en düşük 1,5 TL'den alıcı bulan limonda Kızılırmak kıyıları için değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Eksi 9 dereceye kadar dayanıklı limon ağaçları aslında aşırı sıcağı sevmiyor. Buna rağmen Türkiye'de limon üretimi Hatay ve Akdenizde öne çıkıyor. İskilip Kızılırmak sahilinde bulunan kıyılar limon üretimi için ideal yerler.

 Kızılırmak'ta bilinçsiz avlanma balığı bitirdi           

Kızılırmak barajında bilinçsiz yapılan avlanma neticesinde balık tükenmek üzere. Yumurtlama dönemine bakılmaksızın yapılan avlanmanın önüne geçilememesi balıkçılığıda bitirmek üzere. Olta ile balık tutmak ise nerdeyse imkansız hale geldi. Görünen o ki Kızılırmak köylerinin balıkçılık ve yeni projeler konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bu haber 10812 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İSKİLİPİ SEVEN BİRİSİ
    3 yıl önce
    BAFRAYA GİDEN OLMADIMI BİLİNMEZ? KIZILIRMAK GİBİ BİR NİMET İSKİLİP İÇİN DEĞERLENDİRİLMEZ BAFRADA 3 METRE DERİNLİĞİNDE 5 METRE GENİŞLİĞİNDE İLÇEYİ TÜMDEN DOLANAN KANALLAR VARDIR İLÇEYE TÜMDEN SULANMAKTADIR. YAĞMUR YAĞMADIMI İSKİLİP KURUYOR BAHÇELER SULANMAZ. BOZ VAZİYETTE NİĞDE VE İLÇELERİ AYNI İSKİLİP GİBİ TOPRAK YAPISINA SAHİP ANCAK TIR TIR KİRAZ KAYISI İTHAL EDİLMEKTEDİR. ANCAK BİZİM İSKİLİP BAHÇELERİNE BİR BAKIN BOZ VAZİYETTE KİMSE EKMİYOR EKİYOR SULAMAYA ADAM BULUNMAZ. SULAMA KOOPARATİFLERİ BAHÇE SAHİPLERİNDEN SULAMA İMKANLARI OLMAYANLARA DA BİR İMKAN SAĞLAYABİLİRMİ ARAŞTIRIP DÜŞÜNMEK LAZIM. ANCAK ANCAK İLÇE KAYMAKAMLIĞI, İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, SULAMA KOOPARATİFLERİ NEDEN BİR ŞEYLER YAPYILMAZ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı
Kaymakam Alkan'ın projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor
Kaymakam Alkan'ın projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor