İzzet Baysal’da İskilipli alimler paneli yapılacak

İzzet Baysal'da İskilipli alimler paneli yapılacak

Bolu ÇORDER Başkanı Hasan Fikret Kısar'ın yaptığı açıklamaya göre Mart ayının sonunda Atıf Hoca ve mahkeme zabıtları, Mücteba Uğur, AliKuşcu'nun hayatı, Ebussuud Efendi ve babası Şeyh Muhiddin Yavsi, Akşemseddin Hazretleri ve oğlu Nurülhüda'nın anlatılacağı panel İzzet Baysal Üniversitesi'nde yapılacak

16 Şubat 2018 - 22:51 - Güncelleme: 16 Şubat 2018 - 23:10

Büyük kısmını İskiliplilerin oluşturduğu yaklaşık 30 bin Çorumlu'nun yaşadığı Bolu'da İskilipli Alimler Paneli düzenleniyor. Konuyla ilgili dernek başkanı Hasan Fikret Kısar'ın yaptığı açıklamaya göre şöyle : "Bolu Çor-İskilipliler Derneği olarak bir aydır yaptığımız çalışma meyvesini verdi. İskilipli Alimler ile ilgili panel, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde,
Bolu Belediyesi, Rektörlük ve Çor-Der himayelerinde yapılacaktır. Geneli Çorumlu ve Çorum ile akrabalık ilişkisi olan tanınmış öğretim üyeleri ve anlatacağı konular aşağıdaki gibidir.

1.    Prof. Dr. Yaşar AKBIYIK:  Meclis İstiklal Mahkemesi Zabıtları ve Atıf Hoca.
2.    Prof. Dr. Bünyamin ERUL:  İskilipli Hocam Profesör Mücteba UĞUR ve Hadislerle İslam.
3.    Prof. Dr. Recep KAYMAKCAN:  Ali KUŞÇU Hayatı ve İlmi.
4.    Doç. Dr. Zübeyir BULUT:  Ebussuud Efendi ve Babası Şeyh Muhiddin YAVSİ.
5.    Prof. Dr. Mustafa AŞKAR:  Akşemseddin Hazretleri ve Oğlu Nurülhüda.

2018 yılı Mart ayının son haftasında gerçekleştirilmesi planlanan panelin tarihi önümüzdeki günlerde ilan edilecektir."

GÜNDEMDEKİ KONULAR HAKKINDA KONUŞTU

ÇORDER Başkanı H.Fikret Kısar güncel konularla ilgili de açıklamalarda bulundu. Aktif siyaseti bıraktığını söyleyen Kısar şunları söyledi : " 2009 yılında aktif siyaseti bıraktım. Bolu ÇOR-DER’in kuruluşuyla beraber 3 dönemdir başkanlığını yürüttüğüm Derneğimizin siyasetle işi yoktur. İskilip’in işlerini takip etmek için siyasetçi ile işi vardır. Tekrar söylüyorum, İskilip ve Çorum ile ilgili hiçbir siyasi tasarruf ve beklentim yoktur. 25 yıldır bu davanın yılmaz savunucusuyum. 1993 yılında başladığım aktif siyaseti, 2009 yılında Bolu Belediye Meclis Üyeliği ve İl Yönetim Kurulu üyeliğimin bitimiyle beraber sonlandırdım. ÇOR-DER Başkanlığını da 2018 yılı sonunda, 2 yıl önceki kongre akabinde söz verdiğim üzere gençlere teslim edeceğim. İnsanlar oturduğu koltuklardan yeri ve zamanı geldiğinde kalkmasını bilmelidir.,

Başkanın sorduğu soruya gelince; kendisi bizim nerede olduğumuzu soruyor. Sen davayı tanımaz iken, 28 Şubat sürecinde, bazıları gibi Kanara Bağları’nda, Bolu Dağlarında alem yaparken biz korkmadan, çekinmeden "Başörtüsü İçin Elele" eyleminde en önde yer almaya, akabinde de firmamızda başörtülü muhasebeci ve veteriner çalıştırmaya gururla devam ettik. 

2001 Kasımında, Boluda sadece 20 kişinin katıldığı Erdemliler Yemeği’nde, Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sağ yanındaydım. 3 Kasım 2002 Seçimleri’nde yoğun iş tempoma rağmen elimi taşın altına koyarak Çorum’dan Milletvekili aday adayı oldum. Temayüle girmeden listeye girmeye çalışan Agah Kafkas ve Ali Kavuştu’ya ilk itiraz eden de yine ben oldum. Dönemin Merkez İlçe Başkanı Karadağ şahittir. Kendisini de bu vesileyle İskiliplilere, ilk İl Kongresinde verdiği sözü tutmaya davet ediyorum.

Şahsım ve Hamza CANDEMİR hakkında özel bir eğitim kurumundan “DEVLETİN ADAMIDIR” diye çekilen faksı CANDEMİR’in kardeşi gösterince Çorum Oyun Havalarının ne derece meşhur olduğunu hatırlamış olduk. Devletin Adamı olmaktan ve 1988’de PKK ile mücadelede en önde çarpışırken yaralanıp Gazi olan, ilk Üstün Cesaret Madalyalı, Efsane Komando Albay bir abiye sahip olmaktan her zaman onur duydum.     

Bizde “görev alınmaz, verilir” ilkesini bilmeyen davadan bihaber insanlar gibi olmadık. “Bolu Belediye Meclis Üyesi olmalısın” dendi, olduk. “İl Yönetim Kuruluna gireceksin dendi” girdik. Hiçbir zaman ve şartta verilen görevden kaçmadığımız gibi gelecek hesapları yapmadan zamanı gelince görevlerimizi gençlere teslim ettik. Kurucu Müdürlüğünü yaptığım ve çalıştığım iki Bolu Firması da, Türkiyenin 500 Sanayi Devi Sıralamasında ilk 100 içerisindedir. 22 Yıl önce kurduğum firma ile Bolu’nun doğu ve batısına birer örnek tesis kurdum. Hiç kuş ile, kuş beyni ile işim olmadı. Reklam, şov ve kasa-masa peşinde olsaydık eğer, bazıları gibi BOSİAD’a üye olur, ya da 20 yıldır açılamayan MÜSİAD’ı kurup başkan olurdum. Lakin, İskilip’in köylerinden çıkıp Bolu’ya göç eden, eli nasırlı İŞÇİ KARDEŞLERİMİN arasında bulunmak ve onlara hizmet etmek beni daha fazla mutlu etmektedir. 

Hayatımda hiç sosyal medya hesabım olmadı. Her zaman dobra dobra insanların yüzüne konuştum. Dernek olarak da, söyleyeceklerimizi gazete ve resmi internet siteleri vasıtasıyla ilettik. Dün de, Bugün de, her zaman Cumhurbaşkanımızın yanında olduk. Olmaya devam edeceğiz. Allah ülkemizi fitneci ve riyakar insanlardan korusun.

Buradan İlçe yöneticilerine sesleniyorum; aranızdaki kavga ve dargınlıklarınıza lütfen bizleri karıştırmayınız. Üzerimizden prim yapmaya çalışmayın. STK’lar olarak iyi ve doğru yaptıklarınızı takdir, yanlış yaptığınızı da “yapıcı bir şekilde” tenkit etmeye devam edeceğiz. Lütfen milleti kendinize güldürmeyin."

Hasan Fikret KISAR  - BOLU

Bu haber 2612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Talha Uğurluel FETÖ'den tutuklandı
Talha Uğurluel FETÖ'den tutuklandı
Erenler okulunu bastı, bıçakla tehdit ettti
Erenler okulunu bastı, bıçakla tehdit ettti