İskilipli alimler müzesindeki bal mumu heykeller

İskilipli alimler müzesindeki bal mumu heykeller

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kocaeli'n de heykelinin yapılmasına "Bizim değerlerimize terstir" açıklamasından sonra heykelci belediyeler kararlarını yeniden gözden geçirmeye başladı

16 Eylül 2017 - 07:56 - Güncelleme: 16 Eylül 2017 - 23:40

İskilip Belediyesi tarafından "İskilipli Alimler Müzesi" adıyla tarihi bir binada açılan müzeye Şeyhülislam Ebussuud Efendi, Şeyhülislam Sunullah Efendi ve İskilipli Atıf Hoca gibi alim şahsiyetlerin bal mumundan heykelleri yapılmış ve müzenin iç mekanı o dönemin şartlarına uygun eşyalarla modifiye edilmişti. İyi niyetle yapılmış olsa bile değerlerimize uygunluğu her zaman tartışıla gelmiştir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kocaeli'nde heykele tepkisini dile getirmişti

"Bazı belediyelerimiz şahsımın heykelini yapmışlar. Tabii bunu duyunca ben çok üzüldüm. Değerli arkadaşlar bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini istiyorum, ne masklar yapılmasını istiyorum. Bundan sonra lütfen bu yanlışlara düşmesinler. Ben heykelimin yapılmasını istemiyorum, heykel değil hizmete yönelik eserler yapsınlar. Bunların bizim değerlerimizle çatışan şeyler olduğunu bilsinler." demişti.

Orhan Öztürk'te alimlerin büstlerini kaldırtmıştı

İskilipli alimlerle ilgili balmumu heykel çalışmasından önce Belediye Başkanı Mehmet Lokum'da belediye idare binası önüne büstlerini yaptırmıştı. 2004 yılında Belediye Başkanı olan Orhan Öztürk'ün ilk icraatlarından birisi "putlara dua ediyorlar" diye büstleri kaldırmak olmuştu. O dönem ulusal basın Orhan Öztürk'ü "Türk büyüklerinin büstlerini kaldırdı" diye yerden yere vurmuştu. Bu defada aynı alimlerin balmumu heykellerinin yapılması "İskilip'te ikinci heykel vakası" olarak yerini aldı.

Eserleri üzerine konuşulmalı

İskilipli alimlerle ilgili ilmi çalışmaların yapılması gerekiyor. Eserleriyle ilgili değerlendirmelerin yapılması ve İskiliplilere aktarılması konusundaki eksikliğimiz ise devam ediyor. En kapsaplı çalışma ise 1997 yılında "Türk Kültüründe İz Bırakan İskilipli Alimler" adında bir sempozyumda yapılmıştı. Daha sonraki yıllarda ise özellikle Ebussuud Efendi konusunda sempozyum düzenlenmeye ama sonuç alınamamıştı. Atıf Hocayla ilgilide son yıllarda Atıf-Der'in çalışmaları dikkat çekiyor.

İSKİLİP'TE ALİMLER MÜZESİ AÇILDI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Bu haber 8355 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • GURBET
    2 yıl önce
    Buyuk ihtimal. ATIFHOCA DEVLET HASTEHANESINI 100-YUZ. yatakli acilisina gelir. 4Gozle bekliyoruz. REISIM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı