İskilip’te ilk kez işaret dili kursu açıldı

İskilip'te ilk kez işaret dili kursu açıldı

İşitme engellilerin kullandığı işaret dili için İskilip'te de ilk adım atıldı. İskilip MAHEM işaret dili kursu açtı.

19 Temmuz 2017 - 20:57

İskilip Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi tarafından işaret dili kursu açıldı. Halk eğitim merkezi tarafından açılan işaret dili yaz okulu temel eğitim  kursu 14 kursiyerin katılımıyla başladı. İşaret dili eğitmeni Kadriye Yeşilyurt, yaz okulları kapsamında düzenlenen işaret dili temel eğitim kursunun 14 kursiyerin katılımıyla 3 hafta süreceğini söyledi.

3 haftalık eğitim sürecinden sonra ikinci işaret dili kursu için başvuruların başladığı belirtildi. İşitme engellileri anlama ve farkındalık yaratma konusunda önemli bir adım olduğunu ifade eden Kadriye Yeşiltur, şöyle dedi: “İşaret dili kursumuza gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Kurs süresince işaret dili öğrenen kursiyerler kurs sonunda sınava tabi tutulacak sınavı başarıyla geçen kursiyerlere sertifika taktim edilecek” 

İşaret dili nedir? 

İşitme ya da konuşma engelli bireylerin kendi aralarında bir iletişim kurabilmek adına el hareketleri, yüz mimikleri ve vücut dillerini bir bütün şeklinde kullanarak kurmaya çalıştıkları iletişime işaret dili denilir. Her ülkenin kendine özgü işaret dili olduğu gibi, bu işaret dillerinin de kendi aralarında ayrıldıkları lehçe ve aksanları vardır. Türklerin işaret dilleri ve Türkçe’nin genel gramer yapısı arasında da farklılıklar vardır. İşaret dili, sanıldığının aksine çok kolay öğrenebilinecek bir oluşum değildir. Türkçe gramerinden daha zorlayıcı unsurları olduğu söylenmektedir. 

 

 

2017/07/6345134.jpg
2017/07/2097889.jpg
Bu haber 7554 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Süleyman
    3 yıl önce
    Önceleri yaz döneminde 10 parmak daktilo, saz vs kurslar olurdu Adalet Bakanlığı imtiharlarında çok faydalı olunur su kurslar neden açılmaz torpili dayıya gerek kalmadan bu kurula giriliyor birde 12.sınıf ve lys ygs ye hazırlık için İskilipde ikamet edin imkanı olmayan öğrencilere halk eğitim ve belediye işbirliği ile kurslar açılıyormuş zaman kısa lütfen çocukların zamanını boşa heba etmeyelim. Birşeyler yapalım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kısar'dan Özel idareye cevap
Kısar'dan Özel idareye cevap "Laf değil icraat bekliyoruz"
İskilip'te Fetih ve Akşemseddin Paneli düzenlendi
İskilip'te Fetih ve Akşemseddin Paneli düzenlendi