İskilip’te Cuma çıkışı Kudüs kararına tepki

İskilip'te Cuma çıkışı Kudüs kararına tepki

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını Ak Parti İskilip İlçe Başkanlığı düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti.

08 Aralık 2017 - 23:27

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını Ak Parti İskilip İlçe Başkanlığı düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. Cuma namazı çıkışında Çarşı camisi önünde toplanan vatandaşlar Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı. Ak Parti İlçe BaşkanıMustafa Lek basın açıklaması yaptı. Protestoya İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Ali Osman Aygün, il genel ve belediye meclis üyeleri, gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Lek'in okuduğu basın bildiri şöyle:

"KUDÜS DAVAMIZ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.

Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır.

Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır.

Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir.

İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.

İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir.

Türkiye’nin, İnsanlığın silueti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız.

Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.

Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür.

Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir.

İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz.

Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazırız.

Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız."

Bu haber 3938 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı