Akşemseddin hazretlerini uğurlama gelenekselleşti

İskilip’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen Akşemseddin Hazretlerini İstanbul’un Fethi için İskilip’ten İstanbul’a temsili uğurlama töreni bu yılda görkemli bir törenle gerçekleştirildi.


Akşemseddin hazretlerini uğurlama gelenekselleşti

İskilip Kaymakamlığı ve İskilip Belediyesinin katkılarıyla İskilip Akşemseddin Anadolu Lisesinin hazırladığı program çerçevesinde şehir merkezinde düzenlenen törene Kaymakam Bahadır Güneş, Belediye Başkanı Recep Çatma, protokol üyeleri, kurum amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve İskilipliler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İskilip Akşemseddin Anadolu Lisesi Mehter Takımının gösterisi sonrasında konuşan Belediye Başkanı Recep Çatma; İstanbul’un Fethinin manevi mimarı Akşemseddin Hazretlerinin İskilip’in Evlik köyünde uzunca bir süre ikamet ettiğini, İstanbul kuşatmasından önce İstanbul’a İskilip’ten hareket ettiğinin bilindiğini beyan ederek her yıl geleneksel olarak temsili uğurlama töreninin düzenlendiğini söyledi. Başkan Çatma “İskilip’te çok sayıda âlim yetişmiş, bu alimler Osmanlı Devlet yönetiminde Şeyhülislam olarak ve diğer görevlerde etkili olmuşlardır. Düzenlenen programın geçmişimizin gelecek nesillere aktarılması bakımından önemi büyüktür. Belediyemiz bu konuda çeşitli kültürel çalışmalar yaparken bu programlara da gereken desteği vermeye devam edecektir. Başta İskilip Akşemseddin Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyor, bu vesileyle Fetih haftasını kutluyorum ” dedi.

Konuşmaların ardından temsili Akşemseddin veda konuşmasını yaparak atına bindi ve Mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde İstanbul’a uğurlandı. Şehir merkezinde gerçekleştirilen program 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanında şiir, tiyatro ve havai fişek gösterileri ile devam etti.