’Enerji Ticaretinde Milli Para Dönemi Başlıyor’

'Enerji Ticaretinde Milli Para Dönemi Başlıyor'

Enerji Bakanı Berat Albayrak enerji ticaretinde milli para döneminin başladığını söyledi. Aynı dakikalarda Enerji Bakanlığı kaynakları da Rusya ile doğal gaz ticaretinde TL'ye geçiş için çalışmalara başlandığını aktardı.

08 Aralık 2016 - 22:05 - Güncelleme: 08 Aralık 2016 - 22:09

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: "Türkiye, özellikle enerji politikalarında yeni dönemde, büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor." dedi.

Aynı dakikalarda Enerji Bakanlığı kaynaklarından da Rusya ile doğal gaz ticaretinde TL'ye geçiş için çalışmalara başlandığı bilgisi geldi.

"Rusya ve Çin'e teklif ettim makul karşıladılar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta Rusya ve Çin'e kendi paraları ve TL ile ticaret yapmayı teklif ettiğini ve bu teklifin iki ülke tarafından makul karşılandığını söylemişti.

Erdoğan şunları söylemişti: "Sayın Putin’e dedim ki; 'Artık alışverişimizi biz yerli parayla yapalım. Ben sizden ne alıyorsam sana Rus rublesiyle ödemesini yapayım. Sen de benden ne alıyorsan Türk Lirası ile bana ödemini yap.

Aynı şeyi Çin'e, İran'a da teklif ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Makûl karşılandı. Merkez bankalarımıza da talimatları verdik, bundan sonra aramızdaki bu münasebetleri, bu yollarla inşallah yürütmeye çalışacağız."

Bu haber 2689 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • osman ünlü
    2 yıl önce
    ankara beyaz eşya servisi ünlü teknik servis bu piyasamız cok düştü işsizlik büyüyümeye devam ediyor https://unluteknikservis.com.tr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti Kadın Kolları yönetimi ilk toplantısını yaptı
Ak Parti Kadın Kolları yönetimi ilk toplantısını yaptı
Bolu İl kongresine katılan Vahapoğlu'na yoğun ilgi
Bolu İl kongresine katılan Vahapoğlu'na yoğun ilgi