Dünya Kadın Hakları Günü …

Dünya Kadın Hakları Günü …

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de son 11 ayda 246 kadın cinayete kurban giderken, eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz kalan kadınların oranının ise yüzde 39 olduğu belirlendi. Her üç kadından biri şiddete maruz kalırken, kadınların şiddet yüzünden en temel hakları olan yaşama hakkından mahrum kaldıkları tespit edildi.

06 Aralık 2016 - 10:50

ŞİDDET YÜZÜNDENKADINLAR YAŞAM HAKLARINI KULLANAMIYOR

Ülkemizde 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, 2015 yılında yapılan son seçimlere göre meclisteki kadın milletvekili oranı yüzde 14,9 olarak saptandı. Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde ise 145 ülke arasında 130’uncu sırada olduğu açıklandı.

Kadınların sorunları medyanın da gündeminde …

Medya takip ajansı Interpress’in “Dünya Kadın Hakları Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Ocak ayından bu yana yazılı basında kadınlarla ilgili 76 binden fazla haber çıkarken, kadın hakları ile alakalı ise yazılı basına 6 bin 274 haber yansıdığı belirlendi. Kadınların sorunlarının başında gelen kadına yönelik şiddet konusunda da yılbaşından bu yana yazılı basında 32 bin 718 haber yer aldığı tespit edildi.

Bu haber 3232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti'den TOKİ müjdesi
Ak Parti'den TOKİ müjdesi
Derekargın göleti balıklandırıldı
Derekargın göleti balıklandırıldı