Çorum İHH ’den Atıf Hoca açıklaması

Çorum İHH 'den Atıf Hoca açıklaması

İskilipli Atıf Hoca'nın idam edilişinin 92. yılı nedeniyle İHH Çorum şubesi bir açıklama yaptı.

06 Şubat 2018 - 13:08

Çorum İHH İskilipli Şehit Atıf Hoca Şehadetinin yıldönümü ile ilgili basın açıklaması 

Çorum İHH olarak Çorum’un yetiştirdiği ender şahsiyetlerden Hocamızı ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

İskilipli Atıf Hoca 4 Şubat 1926 yılında Ankara’da eski meclis binasının önünde idam edilmiştir. Atıf Hocayı haksız yere idam edenler onun mezarını bile gizlemişlerdir. Atıf Hoca hak yolunda Allah Rızası için şehit olmuştur. Zalimlerin göremediği bir gerçek var ki o da “Allah yolunda öldürülenler ölü değildir”.

İskilipli Atıf Hoca tahsilini Fatih medreselerinde yapmış Osmanlı âlimidir. Osmanlı döneminde birçok görevler yapmış, inancında zora ve zorbaya geri adım atmayan bir dava adamıdır. Düşündüklerini yazarak paylaşan bir aydındır. 1910 yılında Atıf Hoca günümüz YÖK başkanlığına muadil medreseler müfettişliğine tayin edilmiştir. İstanbul’da basılıp Osmanlı’nın hüküm sürdüğü üç kıtada dağıtılan mecmualarda, gazetelerde makaleleri yayınlanmıştır. Yazıları ”Beyanül” Hak`, `Sebülürreşat`, `Mahfel` dergileri ile `Alemdar` gazetesinde çıkmıştır. Mehmet Akif, Said-i Nursi, Eşref Sencer Kuşçubaşı ve Eşref Edip gibi devrin önemli şahsiyetleri ile görüşmelerde bulunur ilmi yazılar ve aktüel makaleler yazardı.

 

Göze batan kim varsa şapka bahane edilerek asıldı 

Dönemin politikaların en önemlilerinden birisi şapka devrimiydi. Birileri, şapka devriminin İslami hassasiyeti olan âlimleri ve halkı rahatsız edeceğini biliyordu. Böylece şapka devrimi sayesinde rahatsız oldukları ve halkın teveccüh ettiği şahsiyetleri ortaya çıkardılar, istiklal mahkemelerinde zalimce katlettiler. Seyyar istiklal mahkemeleri tarafından yurdun her yerinde göze batan kim varsa şapka bahane edilerek asıldı ve ağır cezalara çarptırıldı. Hatta Erzurum’da Şapka kanununa muhalefetten “Şalcı Şöhret Bacı” namında bir kadın idam edilmiş ve cenazesi gizlenmiştir.

"Bu zalimlerle mahkeme-i Kübra`da hesaplaşacağım" 

Rahmetli hemşerimiz İskilipli Atıf Hoca hedef insanlardan birisiydi. Atıf Hocada şapka kanunu çıkmadan önce yazmış olduğu `Frenk Mukallitliği` adlı kitabı bahane edilerek Ankara`da basit bir yargılamayla doğru dürüst delil olmadan idam edilmiştir. Esasında İskilipli Atıf Hocanın idam gerekçesi gizliydi; Atıf Hoca devrime karşıydı. Hiçbir yönlendirmeye katılmadığı halde Atıf Hoca sadece devrime karşı olduğu için asıldı. Atıf hoca mazlumdu ve iyi bir âlimdi. Âlimce davrandı. Atıf Hoca, son sözleri, “Ben bu zalimlerle ancak mahkeme-i Kübra`da hesaplaşacağım` şeklinde olmuştur”. 

İskilipli Atıf Hocamızı şehadet yıldönümünde Rahmetle Anıyoruz. Mekânı cennet olsun, kabri nurla dolsun. 

 

ÇORUM İHH

Bu haber 8495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İsmail SERT
    3 yıl önce
    Atıf Hoca\'nın idamından sonra Hocanın ileri gelen talebelerinden biri o*** Üsküplü Ataullah Efendiye yakın çevresi;bunlar seni de idam ederler . seni bayıltıp öldü diye Üsküp\'e götürelim. hizmetine orda devam edersin demişler. P*** uygu***mış Ataullah Efendi bu şekilde tabutla Üsküp\'e götürülmüş. Oraya varır varmaz hemen medrese açar ve ev ev dolaşıp her evden mutlaka birer hafız yetişmesi için halkı teşvik eder. Allah rahmet eylesin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fikret Kısar paneller hakkında açıklama yaptı
Fikret Kısar paneller hakkında açıklama yaptı
İskilip Belediyesinin evde sağlık hizmeti takdir topluyor
İskilip Belediyesinin evde sağlık hizmeti takdir topluyor