Bakkallar Odası Başkanı Osman Top’un açıklamaları gündem...

Bakkallar Odası Başkanı Osman Top'un açıklamaları gündem oldu

İskilip Bakkalar ve Tuhaficiler Odası Başkanı Osman Top hafta sonu yapılan İskilip Tamirci Ekmekçi Kahveci Esnaf Odası seçimlerine ilişkin gündem oluşturacak açıklamalarda bulundu.

15 Ocak 2018 - 01:14

İskilip Bakkalar ve Tuhaficiler Odası Başkanı Osman Top hafta sonu yapılan İskilip Tamirci Ekmekçi Kahveci Esnaf Odası seçimlerine ilişkin gündem oluşturacak açıklamalarda bulundu. Osman Top yaptığı açıklamada Esnaf Odası Başkanı İsmet Uslu'yu hedef aldı. Osman Top'un kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:

‘’Öncelikli olarak 13 Ocak'ta yapılan İskilip Tamirci-Ekmekçi-Kahveci vb. Esnaf Odası secimlerinin tüm esnaf ve sanatkârımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Özellikle ifade etmek isterim ki; Seçimlere 4 gün kadar kısa bir zaman kala aday olarak çıkan sayın İsmail Suakıtıcı'yı gösterdiği medeni cesareti ve başarısı için tebrik ederim. Seçim günü gayet güzel ve demokratik bir ortamda yapılan oylama sonucu kazanan sayın İsmet Uslu başkanı ve yönetimini de ayrıca tebrik ederim.

Geldi geçti, seçim bitti! Konumum gereği seçim öncesi açıktan destek vermesem de İsmail kardeşimin kazanmasını gönülden istediğimi ve İsmet başkan kazandı diye ona da şirinlik yapacak halimin olmadığını açık yüreklilikle ifade etmek isterim. Bir seçimin sonucu sadece kazanan ve kaybedenden ibaret değildir. Bu seçiminde hangi sonuçları çıkardığını ve niye İsmail Suakıtıcı'nın kazanmasını istediğimi kamuoyu ile paylaşma gereği duydum. Çünkü doğru bildiğim ne varsa karşımdaki kim olursa olsun açıkça söylemezsem, kendimi sorumluluklarıma ihanet etmiş sayarım. Bu sonuçlardan çıkan sonuç,19 yıllık mevcut başkanın seçime 4 gün kala çıkan bir adaya karşı 57 oy farkla kazanmış olması ( 29 kişiye tekabül eder) bence tam bir başarı olarak değerlendirilemez.

Bu durum İsmet başkanın şapkasını önüne koyup ben esnafıma ne yaptım, ne yapmadım diye düşünmesini gerektirir. Bu durum artık yıpranmışlığın ve memnuniyetsizliğini bir göstergesidir! Her ne kadar seçim günü gayet demokratik bir ortam olsa da seçim öncesi son 3 günde yapılanların halk arasında konuşulmaya başlanması genç bir oda başkanı olarak şahsen beni rahatsız etmiştir.

Özellikle Ahilik kültürüne yakışır bir şekilde olması gereken esnaf odası seçimlerinde seçmenlerden gidilip oy istenir destek istenir ama bu destek bu istek bir yerde sınırlı olmalıdır. Gönülden ve baskı altında kalmadan destekleyenleri kastetmiyorum. Ama onların dışındakilere gidip Esnaf Kefalet Kooperatifine olan kredi işleri ve kefillikleri ima edip aba altından sopa göstererek, destek olmak isteyenlere aile büyükleri tarafından baskı yaptırarak ve adayın etrafındaki kişileri fetöcü, şucu-bucu vs. diye iftira atıp karalamakla, seçim sonunda da aynı kişilere methiyeler düzüp övmekle olmamalı bu işler!

Peki neden mi İsmail Suakıtıcı kardeşimizin kazanmasını istedim? İskilip'te artık 65 yıldır süre gelen bir sistemin ve düzenin değişmesi gerektiğini, yeni ve genç beyinlerin bu görevlerin başında daha verimli olabileceğini savunuyorum. Benim hatırladığım kadarı ile 1999 dan beri İskilip'te esnaf odası seçimlerinde sadece iki tane kıyasıya bir yarış oldu. İlki Esnaf Kefalet Kooperatifinde Emin Holta ile İsmet Uslu arasında diğeri ise önceki gün yapılan Tamirci-Kahveci-Ekmekçi odasında yine İsmet Uslu ve İsmail Suakıtıcı arasında yaşandı. Uzun uzun yazmaya gerek yok, o günün şahitleri seçim günü salonda nelerin yaşandığını ve Emin Holta'nın seçimi nasıl kaybettiğini, 2014’te de Ali Çorumlu'nun yine Esnaf Kefalet seçiminde bu sisteme nasıl kurban edildiğini çok iyi bilirler. Aradan onca zaman geçmesine rağmen günümüzde bu konularda hiçbir gelişme olmaması ve arkasından gelen nesillere örnek teşkil edilmesi gerekirken yerimizi kimse kapmasın diye bu tür oyunlarla gençlerin önüne geçilmesine çalışılması neyin hırsıdır, neyin korkusudur?

Artık İskilip'in her konuda olduğu gibi bu konuda da kabuğunu kırması gerekiyor. Toplamda 65 yıldır süre gelen, başrol oyuncularının aynı olduğu ve tamamen baskıya dayalı bir sistemin hakim olduğu bu düzenin değişmesi İskilip esnafına büyük kazanç olacaktır! Saygılarımla.."

Bu haber 8455 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çorum Çankırı Sulama projesi yeniden başladı
Çorum Çankırı Sulama projesi yeniden başladı
İskilip semenderi bulundu
İskilip semenderi bulundu