Ak Partili 6 meclis üyesi kamuoyuna bildiri yayınladılar

Ak Partili 6 meclis üyesi kamuoyuna bildiri yayınladılar

Emek taksinin yanındaki arsanın satışı ile ilgili olarak Belediye Başkanı Orhan Öztürk'ün açıklamalarından sonra Ak Partili Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Banu Baran BAYKAL, Mehmet ERGİN, Recep ÇATMA, Murat ÖNDER, İsmail TOP, Muharrem KOÇYİĞİT'in imzasını taşıyan 'VEBAL KİMDE' başlıklı kamuyona yönelik bir bildiri yayınladılar.

27 Eylül 2008 - 21:15

VEBAL KİMDE !... 

İSKİLİP BELEDİYE MECLİSİNDEN HALKIMIZA SAYGIYLA DUYURULUR

İskilip Belediye Meclisince 08.09.2008 günü meclis üyelerinin hür iradesi ve oybirliğiyle alınan karar üzerin de ilgili ve ilgisiz kişiler tarafından gerek basında gerekse fısıltı gazetesinde haklı haksız yorumlar yapılmaktadır. Bugüne kadar sessiz kalmamız bazı kimseler tarafından değişik amaçları için kullanılmaya çalışılmaktadır. Kamuoyunun aydınlatılması için işin başından itibaren açıklanmasında fayda bulunmaktadır.İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk geçmiş yıllarda emek taksinin yerinin satışını meclisten istemiş fakat meclis başkanın isteğini inandırıcı bulmamış ve bu yetkiyi vermemiştir. Başkana bu yerin ekonomiye kazanç sağlayabilmesi için yap sat karşılığı yetki verilmiştir. Başkan sürekli söylemlerinde bana yap demeyin bana yık deyin şeklindeki mantıkla bu işi becerememiştir. Geçen yıl temmuz ayı içerisinde 3. alacaklı durumundaki çöp şirketine olan cüzi miktardaki borcu ödemeyerek bu yerin icra ile satılmasına çalışmış fakat biz meclis üyelerinin ısrarlı çabası İlçe Başkanı (Hüseyin Balcı) Çorum İl Teşkilatı ve milletvekillerinin devreye girmesiyle son dakikada parayı yatırarak bu arsanın sırf  başkanın canı istediği için satılması engellenmiştir. Yaklaşık bir yıl boyunca başkan bu arsanın üzerine bina yapılması için girişimde bulunmamış hep aklında olan satayım, kurtulayım düşüncesi ile 31.07.2008 tarihinde meclis toplantısında aba altından sopa göstererek, kendisine yetki verilmezse burayı icraen satılacağını beyan etmiştir. O gün yapılan meclis toplantısında meclis üyeleri başkanı uyarmış ve 29 000 YTL lik bir rakam için kıymetli bir arsanın satımına müsaade etmemesi istenmiştir. Bir yıl boyunca Belediye para harcama konusunda hiçbir kısıntıya gitmezken bu icrada olan dosya kapatılmamış parası kasıtlı olarak ödenmemiştir. Her türlü uyarımıza rağmen başkan bu parayı ödememiş ve ircaa ile satış süreci başlamıştır. Birinci ihaleye 450.000 YTL ile kimse katılmamış ve ikinci haleye kalmıştır. 08.09.2008 günü yapılan eylül ayı meclis toplantısında bu arsa meclisin yetkisi ile eski konumuna yani bir yıl önceki belediye hizmet alanına tekrar çevrilmiştir. Alınan bu karar basında duyurulmuş ve icra  dosyasına da  kimsenin zarar görmemesi için gönderilmiştir.İcra ile satışa iki firma girmiş 310 000 YTL ile başlayıp 314 000 YTL ile Sözerler firmasında son bulmuştur.Yani burayı alan firma buranın Belediye hizmet alanı olduğunu bilerek almıştır. Sayın İskilip Belediye Başkanı!  Basına çıkıp olayın sorumlusu ben değilim diyerek günahlarınızdan arınacağınızı mı sanıyorsunuz.? Buranın satılmasına uzaylılar mı sebeb oldu? Lütfen artık uyanın. İhalenin feshi davasını açmamak için günlerce cep telefonlarınızı açmadınız ve günlerdir İskilip ten uzak bir hayat sürüyorsunuz. Kimse sizin nerde ne iş yaptığınızı bilmiyor. İhalenin feshi davasını CHP İskilip İlçe Başkanı SayınYusuf VAR’ ın sizi uyarmasıyla eğer ihaleye iptal davası açmazsanız tüm Türkiye ye manşet yapacaklarını söyleyerek uyarmasıyla iptal davası açtığınızı bilmeyen kalmadı.                 

İskilip Basınında Çorum Demokrat Parti İl başkanı Muhsin Kocasaraç’ın açıklamalarını da tek taraflı mesnetsiz siyasi rant elde etmek için yapılmış talihsiz bir açıklama olarak okuduk ve üzüldük. Yeni il başkanı olması sebebiyle heyecanına yenik düşüp bilinçli bilinçsiz sözlerle halkımız önünde bizler üzerinden prim yapmaya çalışmasını da kınıyoruz..Bir avukat olarak birinci ihaleye kimsenin girmemesi durumunda taşınmazın değerinin %40 nı bulduğunda bu taşınmazın satılacağını bilmenize rağmen hala meclis üyelerini töhmet aklında bırakmaya çalışmanız üzücü ve düşündürücüdür. Meclis üyelerini töhmet altında bırakmak amacıyla yargısız infaz yapmak yerine böyle bir kararı neden aldığımız konusunda bizimle görüşseydiniz daha etik ve şık olmaz mıydı?  

Olay bunlardan ibaret olup aşağıdaki soru işaretleri bizlerde düşündürmektedir.  

1-Bu arsa üzerinde SSK ve Maliyenin haczi söz konusu iken 3. alacaklı durumundaki çöp şirketi buradan eline para geçmeyeceğini bile bile 3-4 milyar para harcayarak neden icraa ile satışını istesin? Maliye ve SSk nın arsanın satışı için belediyeden hiçbir talebi yok iken Burcum temizlik şirketine ait 29 000 YTL lik borcu bir yılı aşkın bir zamandır ödemeyen ayrıca İller Bankasından her ay  170 000 YTL civarında bir geliri olan diğer gelirleri hariç ( su, emlak) belediye için komik bir rakam olan borcu ödemeyerek arsanın icra yolu ile satışına seyirci kalan, satışına çanak tutan, İskilip in malına sahip çıkmayan bir belediye başkanı acaba görevini kötüye kullanmamış mıdır ? Biz Belediye Meclis üyeleri Belediye Başkanı na rağmen bu arsanın kaybedilmemesi için uğraş verirken Belediye başkanı satılması için neden elinden gelen her şeyi yapmıştır?

2-Bir yıl boyunca değişik dergilere gazetelere temsil ve ağırlama giderlerine yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine her türlü parayı bulabilen bir başkan neden belediye malının icraa ile satılmasına göz yumdu?

3-Alan firma burasının belediye hizmet alanı olduğunu bilerek neden aldı?

4- Bana bu arsayı sattırmazsanız bende burayı icra ile sattıracağım derken acaba hiç düşündünüz mü, kimin malını kime satıyorsunuz?

4-İskilip Belediye Başkanı halkın iradesi ile seçilmiş Meclisi dışlayıp saltanat mı sürmek istiyor?.  Biz meclis üyeleri onun her dediğini yapmak zorunda değiliz. Bizler onay memuru değiliz. Bu arsanın düşük fiyatla alıcı bulması Belediye meclisinin suçu değil inatla satıştan evvel bu cüzi rakamı yatırmayarak icraen satışına sebeb veren ve verenlerin suçudur. Birinci ihalede arsa imara açık iken 450 000 YTL gibi bir rakama satışa çıkarılmış ancak alıcı çıkmamıştır. Kanun gereği 2. ihale %40 ına tekabül eden 300.000 YTL ile satışa çıkarılacağı bilindiği için arsanın ucuz bir fiyata gideceği belediyenin elinden çıkacağı endişesi ile kamu malı ve belediye malını korumak amacı ile belediye meclisince bu karar alınmıştır. Kamu menfaatini ve Beytül malını korumak adına belediye meclisi bu kararı almıştır. Belediye meclis üyeleri  halkın malını korumak için her türlü kararı almaya devam edecektir.Biz bu belediye ve kamu malını koruduğumuzu düşünürken bazı kişilerin beyanatları ile tarafından neden suçlandığımızı anlamakta güçlük çekiyoruz. Yasal yollardan hakkımızı sonuna kadar arayacağımızı İskilip Halkına saygıyla duyururuz. 

Ayşe Banu Baran BAYKAL

Mehmet ERGİN

Recep ÇATMA

Murat ÖNDER

İsmail TOP

Muharrem KOÇYİĞİT

Kadir OKUTAN  İmzadan imtina etmiştir

Sadık KESKİN    Şehir dışında olduğundan ulaşılamamıştır   

Bu haber 2841 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip’e Leader’den 2.2 milyon TL
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı
İskilip'te yasak sonrası ilk Cuma namazı kılındı