Abdullah Recai Akalan emekli oldu

Abdullah Recai Akalan emekli oldu

İskilip'in unutulmaz kaymakamlarından çatal yürekli Abdullah Recai Akalan meslek hayatının 32.yılında memuriyet hayatından emekliye ayrıldı.

28 Ekim 2017 - 11:40 - Güncelleme: 29 Ekim 2017 - 10:22

Mülkiye Başmüfettişi Dr.Abdullah Recai Akalan memuriyet hayatından emekliye ayrıldı. 1995-1998 yılları arasında İskilip'te kaymakamlık yapan Abdullah Recai Akalan döneminin en dikkat çekici yanı 1997 yılının meşhur 28 Şubat olayıydı. Malum İskilip'e, Atıf Hoca ve Ebussuud Efendi'den dolayı farklı gözle bakılıyordu.

Akalan, 28 Şubat'a meydan okudu!

28 Şubat süreci İskilip'te farklı hissedilmeye başlamıştı. O dönemde bir anlamda medrese görevide yapan öğrenci yurtları ve Tavukçu Hocaya ait hafızlık eğitimi veren Kur'an kursu vardı. Ülkücülere ait Hoca Ahmet Yesevi öğrenci yurdu mühürlenmişti. 28 Şubat'ın emrinde bulunan çeşitli birimler baskısını artırdıkça artırıyordu. Abdullah Recai Akalan modern,milli, yerli ve muhafazar birisiydi. Bütün gücüyle ve belkide mesleki hayatını riske atarak yapılan baskılara karşı durdu. 28 Şubat süreci başladıktan 2 ay sonra Kaymakam Abdullah Recai Akalan'ın başkanlığında dönemin MHP'li Belediye Başkanı Mehmet Lokum'la birlikte Türk Kültüründe İz Bırakan İskilipli Alimler Sempozyumu'nu düzenlendil. Çorum Valisi Mustafa Yıldırım'ın karşı çıkmasına rağmen içerisinde Ebussuud Efendi ve Atıf Hoca'nın da bulunduğu sempozyum 1997 yılının Türkiye'deki en büyük sempozyumuydu.Çok büyük ses getirmiş. Çorum Valisi Mustafa Yıldırım sempozyumu protesto ederek İskilip'e gelmemişti. Ama sempozyumun şeref konuğu sürpriz bir şekilde İskilip'e gelen Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu'ydu. Vali Yardımcısı Orhan Öztürk'le birlikte İskilip'e gelerek sempozyuma büyük destek vermişti. 

Kaymakam Akalan, İskilip içerisinden kimliği belirsiz "malum kişiler" tarafından irticacı diye şikayet edilmişti. Hatta bir sohbet ortamında söylediklerinin "şikayet metninde" yer alması hepimizi hem üzmüş hem şaşırtmıştı. 

İskilip'ten Eğirdir'e oradan Mülkiye Başmüfettişliğine

Abdullah Recai Akalan, İskilip'ten Isparta Eğirdir'e kaymakam olarak atandı. Bir süre sonra ise mülkiye müfettişliğini sınavını kazanarak kaymakamlık hayatını sonlandırdı. "Yolsuzluklar" üzerine doktorasını yapan Akalan 16 yıl kaymakamlık 16 yıl mülkiye baş müfettişiliği yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini dönem birincisi olarak bitirerek başladığı meslek hayatını 16 Ekim'de verdiği emeklilik dilekçesi bitirdi.Kimseye "eyvallahı" olmayan yapısını hiç değiştirmediği için kimseden koltuk talebi olmadı. Devlet ondan çok daha fazla istifade edebilirdi. Bizim tanıdığımız Akalan enerjisini bir yere kanalize edecektir.  memuriyetten emekliliğe ayrılan Abdullah Recai Akalan'a bundan sonraki yaşamında başarılar dileriz.

2017/10/2967562.jpg
2017/10/5936528.jpg
Bu haber 18216 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Hacı Ali OKUR(MEB)
  2 yıl önce
  1992 yılında Diyarbakır ili Çınar ilçesinde öğretmen olarak çalıştım.O zaman kendisi Çınar Kaymakamı idi duruşu ve yapısı itibariyle farklı bir profili olduğu belli idi. Malesef erken emekli olmuş ve çok da hakkettiği yerleri görememiş bence. Allah ömrünü uzun etsin sağlıkla yaşasın.
 • Serafettin kok
  3 yıl önce
  Sayin basmufettisim Recai Beyle Egirdir de calismistim.Cok degerli devlet adami kisiligiyle Egirdir e bir kimlik kazandirmisti.Emeklilik hayatinda saglikli bir hayat dilegiyle
 • Kürşat bozkurt
  3 yıl önce
  Tebrik ediyorum haber metninin eksiği yok her şeyi Allah rızası için yapan sayın kaymakama bundan sonraki emeklilik hayatında başarılar dilerim.
 • Kazım civek
  3 yıl önce
  Emekli olmasına çok üzüldüm onun gibi Yiğit bir idareci zor yetişiyor daha yapacağı çok iş var Afyondan kendisini vekil görmek istiyoruz .Bir gün telefon ettim efendim ne bekliyorsunuz sizi Vali olarak görmek istiyoruz dedim oğlum ben x ciyim beni vali yapmazlar dedi ?
 • Orhan Öztürk
  3 yıl önce
  Kaymakamlık kursunda dönem birincisi idi. Emekli olmasına üzüldüm. Gerçekten kaliteli bir insan ve başarılı bir idareciydi. Cesareti ve mertliğini anlatmaya gerek duymuyorum tanıyanlar biliyor. Yolun açık olsun güzel insan... İskilip seni unutmayacak... Orhan Öztürk Merkez Valisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
21 Ocak'a kadar buzlanma ve don uyarısı
21 Ocak'a kadar buzlanma ve don uyarısı
Ak Parti'de Yusuf Ahlatcı yeniden il başkanı
Ak Parti'de Yusuf Ahlatcı yeniden il başkanı