Abdülhamid’mi? Atatürk mü? Türkeş mi?

Abdülhamid'mi? Atatürk mü? Türkeş mi?

Avrasya tüneli isim tartışmaları ile gündeme geliyor. Tarihi isimleri yarıştırmak doğru mu esas tartışma konusu bu olmalı.

12 Aralık 2016 - 20:36

İstanbul'un iki yakasını Marmaray'ın ardından ikinci kez denizin altından birleştirecek olan Avrasya Tüp Tüneli’nin 20 Aralık'ta hizmete gireceği açıklanırken, tünelin ismi ile ilgili tartışmaların gündeme damga vurduğu belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Avrasya Tüneli projesine isim bulmak için düzenlenen anket bir anda Türkiye’nin gündemine otururken, çeşitli platformların sosyal medya üzerinden organize ettiği oylamalar ise olayı farklı bir boyuta taşıdı. Yapılan çeşitli anketlerde Atatürk, Abdülhamid ve Alparslan Türkeş gibi tarihi şahsiyetlerin isimleri ön plana çıkarken, son olarak bakanlık projeye isim verme konusunun amacı dışına çıktığını belirterek tünelin isminin “Avrasya Tüneli” olarak kalmasına karar verildiğini açıkladı.

İsim tartışmaları çok konuşuldu …

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Avrasya Tüneli hakkında yılbaşından bu yana yazılı basına 2 bin 978 haber yansırken, tünel ile ilgili bakanlığın isim belirlemek için açtığı anket tarihi olan 1 Aralık tarihinden bu güne ise yazılı basında 323 haber yer aldığı belirlendi.

Bu haber 6308 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti'den TOKİ müjdesi
Ak Parti'den TOKİ müjdesi
Derekargın göleti balıklandırıldı
Derekargın göleti balıklandırıldı